Ugrás a tartalomra

Vojvođanski ratari ne mogu da ga plate skupo poljoprivredno zemljište

2017.11.29
18:31
2024.03.19
08:51
Bez obzira na to kakve uslove postavlja nadležno ministarstvo kako bi ograničilo da poljoprivredno zemljište u Vojvodini pređe u ruke stranaca, uvek se mogu naći rupe u zakonu.

Tako je bilo moguće da se nedavno dogodi da jedan nemački prerađivač mesa na 30 godina zakupi 2.400 hektara banatske zemlje, dok su domaća mala i srednja gazdinstva i dalje u teškom položaju. Zbog toga je kupovina poljoprivrednog zemljišta i dalje tema za proizvođače.

Niska cena poljoprivrednih proizvoda, stalni pad zarade od poljoprivredne proizvodnje prisiljava vlasnike malih i srednjih gazdinstava u Vojvodini, da iz godine u godinu povećavaju svoju imovinu. Većina smatra da sa proizvodnjom na 50 hektara ne mogu da održe korak, dok je pomoć države nedovoljna za razvoj.

„Onaj ko hoće da ide ukorak sa kupovinom poljoprivredne mehanizacije, mora da širi imanje. To je prethodnih godina i bilo ostvarivo, ali ove godine ni ne možemo da pomislimo na to. Nadamo se da će biti promena nakon jedne dobre godine, sa boljom cenom poljoprivrednih proizvoda, da možemo da valorizujemo naša ulaganja i nadamo se većim prinosima i višoj ceni" kaže Ferenc Detki, poljoprivrednik iz Torde.

U Banatu, bez obzira što zemlja nije prve klase, za jedno katastarsko jutro traže i 8.000 evra. Ovo se sa intenzivnim ratarstvom, koje traži mnogo ručnog rada, ne može isplatiti za manje od 30 godina, konstatuje Ištvan Kovač, poljoprivrednik. „U prethodnom periodu, kada sam za dve do tri godine mogao da isplatim cenu  zemlje, onda sam kupovao. Sada imam preko 60 godina, i ne mogu da računam na narednih 30 do 40 godina. Meni se više ne isplati kupovina".

U ataru Torde ima 130 hektara državne zemlje, od toga je 40 hektara pašljaka i livada, a ostalih 90 hektara je premalo da bi ih preostala gazdinstva podelila među sobom. Zemlja u privatnom vlasništvu kroz oglase, ali i bez njih, dolazi do novih vlasnika.
„Cena je viša nego ikada i izgleda mi kao da i dalje raste, nezavisno od toga što je iza nas jedna loša godina, ali cena poljoprivrednog zemljišta ne pada. Ima i slučajeva da se plaća cena i viša nego što je uobičajena u poslednjih godinu-dve", kaže Ede Dvorak, direktor Zemljoradničke zadruge u Tordi.

Prema mišljenju većine vlasnika gazdinstava sadašnji zakon ne brani interese mladih, zbog toga je Zajednica poljoprivrednih proizvođača Srbije tražila njegovu izmenu jer stimuliše strana ulaganje, i na taj način ne pogoduje razvoju domaćih gazdinstava.

Najnovije

14:07, Frissítve: 16:28

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.
15:57, Frissítve: 16:04

Deca u Čantaviru učila o značaju oprašivača

Povodom Dana planete Zemlje, Osnovna škola „Janoš Hunjadi” u Čantaviru i Ekološko udruženje „EcoKarma” zajednički organizuju različite programe za mlade. Centralna tema jednonedeljne serije programa je značaj i zaštita oprašivača.

Najčitanije

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Izložba fotografija u Maloj sinagogi u Senti

Izložba najuspešnijih radova pristiglih na foto konkurs pod nazivom "Prizvane vrednosti - naša graditeljska baština u očima mladih" je otvorena u utorak u Maloj sinagogi u Senti.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.