Ugrás a tartalomra

Vrednije od svega!

2022.05.06
17:17
Forrás
Pannon RTV
Na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici održana je međunarodna konferencija na temu revalorizacije kulturnog nasleđa i resursa Bačke.

Cilj projekta je da se predstavi tradicionalno narodno znanje o ekologiji, odnosno da se resursi, koji doprinose održivom razvoju i daju mogućnosti za obnavljanje, učine javnim dobrom.

Andraš Šimon, šef Katedre za etnografiju i kulturnu antropologiju Univerziteta u Segedinu, održao je predavanje o seoskim kućama, kao ekološkim posrednicima.

„Od 1995. godine posećujemo Prekomurje, tamošnje Mađare u Sloveniji, i tamo smo učestvovali u stvaranju raznih zbirki, seoskih kuća, etnografskih i zavičajnih zbirki i u izlaganju tih mesta, u programima koji su tamo organizovani. Tradicionalno ekološko znanje ima veliku ulogu: zbrike različitih vrsta voća, podsećanje na stare običaje žetve i drugih radnji.”

Judit Farkaš, docent na Katedri za etnografiju i kulturnu antropologiju Univerziteta u Pečuju, bavi se eko-selima i odnosom ljudi koji tamo žive prema prirodi. Prema njenom mišljenju, mladi su sve više otvoreni prema toj temi.

„Starija generacija često kaže: pa dobro, meni je svejedno, jer ja svakako odlazim. Mladi, međutim, tek dolaze i često čujem da: ono što su naši preci pokvarili, mi dobijamo kao negativan povratni efekat. Oni zaista osete na svojoj koži, kako se taj proces može preokrenuti, kako se ovaj svet može sačuvati, i to tako da mogu da vide životinje, biljke, i da mogu da udišu svež vazduh.”

Judit Rafai, docent na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku, kaže da iskustva naših predaka i očuvano ruralno nasleđe, pružaju mogućnosti koje se mogu primeniti i u današnjim kriznim vremenima, koja pogađaju čitav svet.

„Pokušavamo da predstavimo znanje koje se nalazi u narodnoj kulturi, tradicionalno znanje o ekologiji, koje se i danas može uspešno primeniti i koje nam na mnogo načina može pomoći u tome da živimo malo održivije. Kako i naziv samog konkursa kaže, radi se o revalorizaciji ovog znanja, ne o stvarima koje se recikliraju, već o revalorizaciji tog znanja.”

Na skupu je predavanje održalo više stranih i vojvođanskih stručnjaka, na mađarskom i srpskom jeziku. Događaj je organizovan uz podršku Evropske unije.

Učiteljski fakultet
Učiteljski fakultet na mađarskom
Učiteljski fakultet na mađarskom jeziku
Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku
Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici

Najnovije

14:49, Frissítve: 16:43

Svaka kap zlata vredna

Konačno su stigle padavine koje su poljoprivrednici već izuzetno čekali. U najvećem delu Vojvodine proteklog dana palo je između 10 i 15 milimetara kiše.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.