Ugrás a tartalomra

Zajedničko gazdovanje vodama

2019.05.27
15:04
2024.03.19
08:46
Forrás
Pannon RTV
Suša, štete od podzemnih voda i promena klime tema su zajedničkog IPA programa Srbije i Mađarske sa ciljem da pripreme planove i ublaže posledice.

U Novom Sadu su učesnici projekta: Univerzitet u Segedinu, novosadski Prirodnomatematički i Poljoprivredni fakulteti, kao i Javno preduzeće „Vode Vojvodine" sumirali dosadašnje rezultate.

U zemljoradnji nedovoljno vode, ali i previše vode, uzrokuje štetu. Zbog ekstremnih vremenskih prilika sve češći su periodi suše, ili periodi sa previše padavina koje na oranicama podižu nivo podzemnih voda. Domaći i mađarski stručnjaci nastoje da izrade planove kojima bi se ublažile štete. „Imamo dve ogledne parcele, jedna je u Mađarskoj Dong-er, a u Vojvodini, zalivni sistem Čurug-Žabalj, na kojima sprovodimo detaljne kontrole i uvodimo i instrumente. Krajnji cilj je da na ove dve ogledne parcele veoma detaljno upoznamo dinamiku i ekstremne vrednosti vodnog sistema i pokušamo da idemo u pravcu prakse i planiramo svoj uticaj" kaže Žužana Ladanji, profesor fakulteta, segedinski Univerzitet.

Sa više stanica koje daljinski kontrolišu i uz pomoć dronova posmatraju vlažnost zemljišta i pojavu podzemnih voda. Tako dobijene podatke obrađuju. „U poslednjoj deceniji česta je bila pojava suše i podzemnih voda, ne retko se u istoj godini pojavljuju periodi izrazite suše, nakon koje slede periodi velike vlažnosti. Zbog toga se ovom temom treba baviti veoma detaljno, jer ogormne štete prouzrokuju pre svega u zemljoradnji, ali izvan toga i suša i podzemne vode imaju i drugog efekta" kaže Minučer Mesaroš, docent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

Cilj istraživanja je da se na dugi rok preduprede štete, odnosno da poljoprivrednici na odgovarajući način postupaju u gazdovanju vodom i obavljanju zemljoradničkih poslova. Vrednost istraživanja je 852 hiljade evra, od čega je Evropska unija obezbedila 724 hiljade evra.

Vode Vojvodine
Srbija
Mađarska

Najnovije

Najčitanije

Počela turistička sezona na Paliću!

Zahvaljujući letnjim temperaturama mnogi izletnici su u poslepodnevnim satima došli na šetalište oko jezera, na terase ugostiteljskih objekata ili do poslastičarnica.

Da li će se ove godine saditi više soje?

Poljoprivrednici se žale na sušu, koja je vrlo neuobičajena za ovo doba godine. Prema vremenskim pokazateljima, u poređenju sa prosekom od poslednjih pedesetak godina, za trećinu manje padavina je bilo u mesecu februaru i martu.