Ugrás a tartalomra

„Živa biblioteka" u Spomen kući „Tan" u Bečeju

2022.04.29
15:10
2022.04.29
16:58
Forrás
Pannon RTV
Program manifestacije „Živa biblioteka" je bio namenjen osobama koje su bile diskriminisane, ozleđene ili na neki drugi način ugrožene, a čije su se životne priče mogle poslušati kao audio knjiga.

Osobe sa oštećenjem sluha, slepa lica, lica sa autizmom, osobe u invalidskim kolicima, osobe niskog rasta, osobe sa cerebralnom paralizom, roditelji dece sa Daunovim sindromom i mnogi drugi su pristali, da u okviru programa „Živa biblioteka", izađu pred publiku u četvrtak u Spomen kući „Tan" i da neposredno svedoče o svom životu. Milunka Petrović Stanković je kao dete bila žrtva vršnjačkog nasilja, pokušala je samoubistvo i izgubila je bebu. "Sve se srušilo i svoj opstanak dugujem psihoterapiji i važnosti mentalnog zdravlja. Za to se zalažem već dve godine i želim da budem u budućnosti licencirani psihoterapeut kako bih pomogla roditeljima koji su izgubili dete ili su doživeli druge tragedije."

Posetioce je zanimao i život Ildike Nađ Tot i njene kćerke Ane Nađ koja boluje od cerebralne paralize. Naslov njihove knjige je „Leptir" koji se odnosi na Anu, a podnaslov je „Nesavršeno savršena porodica".

Ildika Nađ Tot, Bečej: "Uprkos poteškoćama, dokazujem da nema razlike u odnosu na druge porodice i bez obzira na poteškoće, mi smo vesela i srećna porodica."

Borislava Perić Ranković, poreklom iz Bečeja, nakon povrede na radu je dospela u invalidska kolica. Od tada je osvojila više olimpijskih medalja u stonom tenisu, a zasnovala je i porodicu. "Ja sam jedan živi primer kada neko ne odustaje nakon nesreće. Uz pomoć roditelja i prijatelja nastavila sam svoj život. Pokušala sam izvući maksimum iz toga, ali mislim da još nisam postigla maksimum."

Manifestaciju je organizovalo Društvo intelektualaca „Braća Tan" iz Bečeja u saradnji sa Osnovnom školom „Zdravko Gložanski". U okviru ovog programa se moglo razgovarati sa gostima i njihovom iskustvu u polusatnim smenama. Gotovo trista ljudi je iskoristilo ovu priliku.

Margarita Berček, psiholog, Osnovna škola „Zdravko Gložanski", Bečej: „Cilj je da se u direktnom kontaktu suočimo sa sopstvenim predrasudama, da postavljamo pitanja, ovo je fantastičan način učenja posredstvom neposrednog iskustva. Kažu da je pola sata dovoljno da se čovek odmakne od svojih strahova, svojih predrasuda."

Manifestaciju su podržali Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Savet Evrope.

spomen kuća Than
Bečej
biblioteka

Najnovije

15:57, Frissítve: 16:04

Deca u Čantaviru učila o značaju oprašivača

Povodom Dana planete Zemlje, Osnovna škola „Janoš Hunjadi” u Čantaviru i Ekološko udruženje „EcoKarma” zajednički organizuju različite programe za mlade. Centralna tema jednonedeljne serije programa je značaj i zaštita oprašivača.

Najčitanije

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Izložba fotografija u Maloj sinagogi u Senti

Izložba najuspešnijih radova pristiglih na foto konkurs pod nazivom "Prizvane vrednosti - naša graditeljska baština u očima mladih" je otvorena u utorak u Maloj sinagogi u Senti.