Ugrás a tartalomra

Kész az orosz vakcina

2020.08.11
12:10
2020.08.11
13:29
Forrás
Index, HVG, MTI
Megvan a koronavírus elleni első védőoltás. A fontos hírt maga Vlagyimir Putyin jelentette be. De mit lehet tudni róla?

Az orosz államfő ma a moszkvai kormány tagjait tájékoztatta arról, hogy Oroszország leregisztrálta az első vakcinát a koronavírus ellen.

Mint Putyin fogalmazott: úgy tudja, a védőoltásuk elég hatásos, stabil védettséget nyújt és átesett minden szükséges ellenőrzésen.

Hivatalosan is bejegyezték a koronavírus elleni első orosz vakcinát. Vlagyimir Putyin szerint a védőoltás hatékony és tartós immunitást alakít ki a szervezetben. "Meg kell kezdenünk a vakcina tömeggyártását, hogy mindenki, aki csak akarja, igénybe vehesse tudósaink vívmányát" - mondta az orosz elnök.

Bár Oroszországot viszonylag későn, április közepén kapta el a koronavírus-járvány, jelenleg a világban a 4. helyen áll a fertőzöttek számát tekintve, majdnem 900 ezer beteget regisztráltak. Több mint 15 ezren belehaltak a betegségbe.

Az oroszokat gyakorlatilag még csak súrolta a járvány, amikor már a saját fejlesztésű védőoltáson dolgoztak. Hogy pontosan mikor kezdtek bele, nem tudni. Tatyjana Golikova orosz miniszterelnök-helyettes azonban május 20-án a parlament felsőházában bejelentette, hogy Oroszországban 47-féle Covid-19-vakcina kidolgozása folyik. Ez a szám később 17-re csökkent, ma már 2-3 ígéretes oltást emlegetnek.

Ezek egyike a most bejegyzett szer is. Putyin mai bejelentését követően Mihail Murashko orosz egészségügyi miniszter ugyanis azt mondta, hogy az oltást a Gamaleja Kutatóintézet és a Binnopharm cég gyártja majd. A Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet oltását május 22-én az intézet munkatársai önmagukon próbálták ki. A központ igazgatója akkor sikeresnek nevezte a kísérletet, az oltások nem jártak káros mellékhatással.

A vakcina klinikai vizsgálatát június 18-án kezdték meg, később mind a 38 önkéntes esetében eredményesnek bizonyult. Két oltást kaptak az alanyok, ennek köszönhetően állítólag hosszabb időre, akár két évre is immunissá válhatnak a koronavírusra. Putyin egyik lányát is beoltották, az elnök részleteket is elárult az állapotáról. "Az első injekció után 38 fokos láza volt, másnap pedig kicsivel több mint 37 fokot mutatott a mérő. A második injekció után szintén emelkedett a testhőmérséklete, de aztán visszaállt a normális szintre, és már jól érzi magát" – árulta el Putyin.

A vakcinával kapcsolatban július végén Vlagyimir Csehonyin, az Orosz Tudományos Akadémia elnökhelyettese nyilatkozott. Azt mondta, a Gamaleja vakcinájának klinikai tesztje "tisztességesen" sikerült. Hozzátette, a vakcina kifejlesztése rendszerint négy-öt hónapig tart, de már a tesztelés második szakasza után beadható, mert addigra kiderül, hogy van-e ártalmas mellékhatása. Mint mondta, Oroszország figyelemmel kíséri az amerikai, európai és kínai vakcinakutatásokat, de mindenképp saját oltóanyagot szeretnének. "Gazdasági értelemben a saját vakcinák kifizetődőbbek, és ezért a leginkább azokat kell előnyben részesítenünk. A külföldi készítményekért nem kis pénzt kell kifizetni. Nyilvánvaló, hogy minden tudósunk minőségi vakcina előállítására törekszik. Minek fizessünk, ha lesz sajátunk? Mi több, ha ez jobb lesz, akkor árulnunk kell." - nyilatkozott Vlagyimir Csehonyin.

Korábbi nyilatkozatok szerint a Gamaleja vakcinája augusztus közepétől már polgári forgalmazásba kerülhet. Vagyis pár nap múlva már széles körben használhatják.

Hogy ennyi idő alatt lehetséges-e hatékony, jelentős mellékhatások nélküli oltóanyagot kidolgozni, nem tudni. A WHO korábban többször is arra hívta fel a figyelmet, hogy egy vakcina kidolgozása évekig tart, de minimum 1-2 év szükséges. Az Egészségügyi Világszervezet az orosz vakcinától is óva int. Ez ugyanis nem található meg azon a hat oltóanyagot tartalmazó listán, amelyet a WHO állított össze a három kritikus próbán átesett vakcinákról, ezek között a széles körű emberi tesztelés is megtalálható.

vakcina
védőoltás
koronavírus
Oroszország
Vlagyimir Putyin

Most

21:51

A múlt íze

Korhecz Gyula szalámigyáros élete és munkássága a Szabadkai Városi Múzeumban

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.