Ugrás a tartalomra

Közel 68 millió fertőzött a világon, oltanak Oroszországban és Angliában

2020.12.08
07:33
2020.12.08
10:32
Forrás
MTI
Csaknem 68 millió a koronavírussal fertőzöttek száma a világon, a gyógyultaké pedig 47 millió - olvasható a worldometers.info oldalon. A halálos áldozatok száma több mint 1 millió 550 ezer.

A SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegség az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 15,4 millió fertőzött volt, 290 ezren haltak meg és közel 9 millióan gyógyultak meg. Második helyen India, harmadik helyen pedig Brazília áll a beazonosított fertőzöttek száma tekintetében. 

Bosznia-Hercegovina egy országrészében az ünnepekre is fennmaradnak a járványügyi korlátozások. Két héttel hosszabbították meg az éjszakai kijárási tilalmat és a gyülekezési korlátozásokat. A helyi válságstáb vezetője szerint a korlátozások a karácsonyi és a szilveszteri ünnepen is érvényben maradnak majd. Bosznia-Hercegovinában a regisztrált fertőzöttek száma, a legfrisebb adatok alapján 94 944. A járványban 3012 haltak meg a nyugat-balkáni országban. 

Megkezdődik kedden az új típusú koronavírus elleni tömeges oltási kampány az Egyesült Királyságban.

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a múlt héten jelentette be, hogy engedélyezte a Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Az Egyesült Királyság a világon elsőként adott hatósági jóváhagyást egy koronavírus-vakcina alkalmazására.

A kedden kezdődő oltási kampányhoz az első menetben 800 ezer adag vakcina áll rendelkezésre, de a Pfizer/BioNTech-oltóanyagból London eddig 40 millió dózist rendelt. Az első szállítmány pénteken érkezett Belgiumból kamionnal Angliába. A vakcinákat egy elosztóközpontba vitték, amelynek helyszínét a brit kormány nem hozta nyilvánosságra, de hétfő estére országszerte az összes kijelölt oltási helyszínre megérkeztek az oltóanyagok. Az első oltási fordulóra hetven kórházban alakítottak ki oltóhelyeket, de később a körzeti orvosi rendelőkben, majd a patikákban is be lehet adni a vakcinát.     A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari csoport és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű koronavírus-oltóanyagának engedélyezési eljárását is megkezdte. Ebből a vakcinából a brit kormány 100 millió adagot rendelt.

A brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága (Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI) elsőbbségi listát állított össze arról, hogy az egyes lakossági csoportok milyen sorrendben juthatnak hozzá a vakcinához. A 25 oldalas útmutatás szerint a lista élén az idősotthonok lakói és gondozóik állnak. Utánuk a 80 éven felüliek, valamint az egészségügyi ellátás és a gondozói szolgálatok első vonalában dolgozók, majd időrendi sorendben a 75, a 70, a 65, a 60, az 55, végül az 50 éven felüliek következnek. A 65 éven felüliekkel egy csoportba tartoznak azok a 16-64 év közöttiek, akiknek olyan krónikus alapbetegségük van, amely növeli a súlyos szövődmények, illetve a halálozás kockázatát koronavírus-fertőzés esetén.

Az Egyesült Királyságban eddig több mint 61 ezer halálos áldozata van a koronavírus okozta Covid-19 betegségnek.

Az Egészségügyi világszervezet, vagyis a WHO veszélyhelyzeti igazgatója, Michael Ryan kérte ezt Genfben egy sajtóértekezleten, miután arról kérdezték, az ölelés szoros kontaktusnak számít-e. Ryan válaszában „kellemetlennek” nevezte, hogy a szeretet megnyilvánulását ölelés formájában mellőzni kell, de mint mondta, ez most létfontosságú, mivel „rémisztőek” a járvány adatai.

Novemberben Chris Whitty, az Egyesült Királyság tisztifőorvosa is azzal fordult a lakossághoz, hogy tartózkodjanak idén karácsonykor az idős rokonok ölelgetésétől, hogy a következő karácsonykor megölelhessék őket.

A koronavírus-fertőzéssel kórházban ápolt betegek száma három hete fokozatosan csökken Franciaországban, a napi esetszám viszont néhány napja stagnál, és várhatóan nem fog december 15-ig 5 ezer alá, azaz arra a szintre süllyedni, amelyet a kormány célul tűzött ki a járványügyi korlátozások feloldásához - jelezte hétfőn Jérome Salomon járványügyi igazgató. A szakember emlékeztetett arra, hogy a napi esetszám 60 ezren tetőzött október végén, és november végére fokozatosan 10 és 11 ezer közé csökkent. A múlt héten azonban megállt a csökkenés, és a napi átlag azóta is 10 ezer körül mozog, miközben a nyár folyamán napi 5 ezer volt az átlag. Jóllehet az elmúlt 24 órában már csak 3411 új esetet jelentettek az illetékes hatóságok, amire augusztus 31. óta nem volt példa, vasárnap viszont 11 ezer, szombaton pedig 13 ezer új esetet tártak fel. Az általános karantén december 15-re tervezett feloldáshoz a kormány szerint 5 ezerre kell csökkennie a napi esetszámnak, és 2500-3000 közé a súlyos betegek számának.
A szakemberek szerint ez utóbbi tartható lesz, az esetszám átlaga viszont 6600 körül várható december 15-én.

Jérome Salomon elmondta: kórházban jelenleg 26 365 fertőzöttet ápolnak. A tetőzésekor számuk 33 ezer volt. A kórházi kezeltek számának csökkenése az elmúlt napokban lelassult, és vasárnap óta még mindig napi több mint ezer betegfelvétel történt. Az intenzív osztályon ápoltak száma hétfőn 3198 volt, ami 22-vel kevesebb, mint 24 órával ezelőtt. A modellezés szerint december 15-re ez a szám 2600-ra csökkenhet, ami megfelel a kormány által kitűzött célszámnak. Az elhunytak száma az elmúlt 24 órában 366-tal 55 521-re emelkedett.

Több mint egy hónap részleges zárlat után sem enyhül a koronavírus-járvány második hulláma Németországban. Angela Merkel kancellár hétfői sajtóértesülések szerint újabb szigorításokat sürget. Egybehangzó sajtóértesülések szerint a kancellár a pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU) közös szövetségi parlamenti (Bundestag-) frakciójának ülésén kiemelte, hogy "nagyon-nagyon komoly" a járványhelyzet, és az új fertőződések túlságosan magasan stabilizálódott számát nem lehet kellőképpen csökkenteni az eddigi intézkedésekkel.

Jó irányba tett helyes lépésnek nevezte a bajor tartományi kormány döntését, amellyel szerdától január 5-ig tovább szigorítják az emberek fertőzésveszéllyel járó érintkezéseinek visszaszorítását szolgáló korlátozásokat. A legfőbb új szabály, hogy mindenki csak a leginkább szükséges esetben - például munkavégzés, bevásárlás, testmozgás céljából - hagyhatja el az otthonát. Újabb korlátozások nemcsak Bajorországban, hanem az összes többi tartományban is szükségesek, hogy Németország át tudja vészelni a telet - húzta alá Angela Merkel, mielőbbi döntést sürgetve. A kancellár a kiszivárgott részletek szerint azt akarja elérni a járványügyi védekezésért felelős tartományi kormányoknál, hogy rendeljenek el csaknem teljes körű zárlatot a karácsony utáni első naptól, december 27-től január 3-ig, vagy szükség esetén január 10-ig. A legfőbb szigorítás az lenne, hogy csak a mindennapi élethez elengedhetetlen termékeket árusító boltok tarthatnának nyitva. Angela Merkel szerint azt is el kellene rendelni, hogy a tanítási szünet egy héttel tovább tart, vagyis a tanulók csak a január 11-vel kezdődő héten mehetnek ismét iskolába.

A kancellári hivatal már dolgozik is az úgynevezett miniszterelnöki konferencia (MPK) - a tartományi kormányfők egyeztető testülete - és a szövetségi kormány újabb rendkívüli tanácskozásának előkészítésén, az időpontot még a héten kijelölhetik. 

A járvány nyár végén kibontakozott második nagy hulláma miatt eredetileg csak novemberre vezettek be az alapvető fertőzésvédelmi szabályokon - távolságtartás, maszkviselés, gyakori kézmosás és szellőztetés - túlmutató korlátozásokat Németországban. Csaknem teljesen leállították az idegenforgalmat, a vendéglátást, a kulturális élet intézményrendszerét és a szabadidő eltöltésére szakosodott egyéb szolgáltatások sorát. A fertőzések számának robbanásszerű növekedése megállt, de a várt trendforduló nem következett be. Ezért az MPK és a szövetségi kormány legutóbbi tanácskozásán elhatározták, hogy január 10-ig meghosszabbítják a korlátozásokat, és több szabályt meg is szigorítanak. Megegyeztek a többi között arról, hogy két háztartás tagjai közül a korábbi tíz helyett legfeljebb öt ember találkozhat, leszámítva a 14 éven aluli gyerekeket.

A Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) hétfői adatai az utóbbi 24 órában 12 332 ember szervezetében mutatták ki az új típusú koronavírust (SARS-CoV-2). Ez több mint tízszázalékos növekedés az egy héttel korábbi 11 169-hez képest. A SARS-CoV-2 okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 147 halálesetet regisztráltak egy nap alatt. Az új esetekkel együtt 1 183 654 fertőződést mutattak ki vírusteszttel, a járvány halálos áldozatainak száma pedig 18 919-re emelkedett Németországban. A Covid-19 miatt intenzív ellátásra szorulók száma az intenzív és baleseti ellátási terület szakmai szervezetének (DIVI) hétfői összesítése szerint egy nap alatt 71-gyel, 4179-re emelkedett. Gépi lélegeztetésre 60 százalék - 2513 beteg - szorul. A DIVI kimutatása szerint országszerte 27 291 intenzív ellátási ágyat üzemeltetnek, ezek közül 5450 ágy szabad.

Oroszország
Amerikai Egyesült Államok
koronavírus
koronavírus-oltás
koronavírus-járvány
koronavírus-áldozat
koronavírus-fertőzöttek
Egyesült Királyság
Egészségügyi Világszervezet
WHO

Most

Népszerű