Ugrás a tartalomra

Összehívja vészhelyzeti bizottságát az Egészségügyi Világszervezet

2021.01.14
12:14
2021.01.14
16:06
Forrás
MTI, Tanjug, B92, Hina, 021.rs
A WHO szakértői testületének ülését a koronavírus korábbinál sokkal fertőzőbb mutációinak gyors terjedése miatt kellett a tervezettnél két héttel korábban összehívni. Egyébként világszerte már 28 millió oltást kaptak az emberek.

Az utóbbi hetekben a koronavírus két, jóval fertőzőbb, angol, illetve dél-afrikai variánsa is elterjedt a világ legalább 50 országában, néhány napja pedig Japán azonosítottak egy újabb mutációt, amely eredetileg a brazil Amazonas-őserdő vidékéről származhat. A jelenlegi járványhelyzet megvitatása mellett az Egészségügyi Világszervezet előrehozott ülésén szó lesz az oltási bizonyítványokról és a vírustesztek ügyéről is az utazók esetében. Az ülés után a bizottság ajánlásokat tesz közzé a WHO és a tagállamok számára.

Az első koronavírus elleni vakcina beadása óta, egy hónapja és egy hete, mintegy 28 millió dózist kaptak meg az emberek világszerte. Az Egészségügyi Világszervezet illetékese azonban aggodalmát fejezte ki, hogy a védőoltások legnagyobb részét a gazdag országokban adták be. A WHO kimutatása szerint összesen 46 államban kezdték meg a vakcinációt a jelenleg rendelkezésre álló öt különböző gyártmányú oltóanyaggal. Az országok közül 38 gazdagnak számít, és csak egyet nevezhetünk közülük szegénynek - közölte a WHO munkatársa.

Legalább öt hónapig ellenállóvá válnak a koronavírussal szemben azok, akik már megfertőződtek a koronavírussal - ez derül ki a brit közegészségügyi ügynökség kutatásából. Eszerint az újbóli megfertőződés ritka, a kutatásban megfigyelt több mint 6614 személyből csak 44-en kapták el újra a koronavírust. A szakemberek azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy azok, akik rendelkeznek antitestekkel, továbbra is hordozhatják és terjeszthetik a betegséget.

Izraelben a beoltottaknál mintegy felére csökkent a koronavírusos megfertőződés már két héttel az első dózis felvétele után. Náluk már korlátozott szinten kialakult az immunitás - írja egy izraeli hírportál. A közel-keleti országban a héten megkezdték a második dózis tömeges beadását is. Izraelben eddig több mint egymillió, hatvan évnél idősebb embert oltottak be legalább az első adaggal. Február elejére, a második dózis beadása után Izrael lesz várhatóan az egyetlen ország, ahol az idős lakosság nagy része teljesen be lesz oltva a koronavírus ellen, és ezzel páratlan képet nyújt majd arról, hogy valós, és nem klinikai körülmények között miként hat a vakcina azokra, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.

WHO
Egészségügyi Világszervezet
koronavírus
vakcina
oltás

Most

21:51

A múlt íze

Korhecz Gyula szalámigyáros élete és munkássága a Szabadkai Városi Múzeumban

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.