Ugrás a tartalomra

A tehenek és a pálmaolaj éppoly károsak a környezetre, mint a kipufogógázok...

2019.08.08
14:31
2024.03.19
08:35
Forrás
Pannon RTV
A globális felmelegedés megfékezése érdekében az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi testülete egy tanulmányt jelentetett meg.

Kevesebb húst és több zöldséget kell ennünk, kevesebb vegyszert kell használni a mezőgazdaságban, és védenünk kell az erdeinket. Ezekkel a lépésekkel lehet megfékezni a globális felmelegedést, mégis megfelelő mennyiségű élelmiszert előállítani a Föld egyre növekvő népességének. Az ezzel kapcsolatos tanulmányt az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi testülete tette közzé.

Tudósok szerint az emberiség jelenleg a Föld felszínének 75 százalékán aktív. A mód, ahogyan most gazdálkodunk, főként a szarvasmarha-tenyésztést tekintve, óriási mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez. Viccesnek tűnhet, de a tudósok szerint igaz, hogy a tehenek szellentése legalább olyan káros Földünkre, mint a kipufogógáz. Emellett a legelők létesítése miatt óriási területeken vágnak ki erdőket. Az állatok etetése és itatása pedig rengeteg vizet igényel. A fakitermelés, az erdők legelőkké való átalakítása és a pálmaolaj termesztése is káros környezetünkre nézve.

A pálmaolaj az élelmiszeripar talán egyik leginkább vitatott anyaga, mind egészségügyi, mind környezetvédelmi szempontból. Rengeteg termelési területet az esőerdők helyén alakítottak ki. A termelés folyamata pedig a környező vizeket is szennyezi, továbbá becslések alapján napi 6-12 orangután pusztul el a pálmaolaj miatt.

„Az étkezési szokások, és a mezőgazdasági termelés megváltoztatása kulcsfontosságú. A legelső ajánlásunk, hogy kevesebb húst és több zöldséget fogyasszunk. A felszabaduló földeket pedig fel kell használni a föld népességének élelmezéséhez, illetve újra kell erdősíteni” - hangsúlyozta Reyes Tirado, a Greenpeace vezető kutatója.

Az ajánlások között szerepel az is, hogy a műtrágyázás helyett válasszuk a komposztálást. A jelentés kiemeli, hogy a száraz területeken az aszályok, és a vízhiány miatti alacsony terméshozam következtében, megnövekszik az éhezés és az elvándorlás kockázata.

Környezetkutatók és aktivisták azt remélik, hogy a jelentés hatással lesz az egészségesebb ételek fogyasztására és az erdők védelmére, hozzájárulva az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez és az éghajlatváltozás elkerüléséhez.

szarvasmarha
tenyésztés
pámaolaj
termelés
környezetszennyezés

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Lovaggá avatták a Pannon RTV újságíróját

A Szent György Lovagrend lovagjává avatták Szabó-Hangya Terézt, a Pannon RTV nyugalmazott újságíróját és Dolinszki Áron evangélikus lelkészt Visegrádon. Az eseményre Székelyföldről, Németországból és Skandináviából is érkeztek résztvevők.