Ugrás a tartalomra

Tovább terjed a világban a koronavírus

2020.03.30
13:30
2020.03.30
19:01
Forrás
Pannon RTV
Több mint 735ezer fertőzöttje van már a világon a koronavírusnak és több mint 34 ezren meghaltak a járványban. A gyógyultak száma 156 ezer körül van.

 Az Amerikai Egyesült Államokban az esetek száma megnégyszereződött az elmúlt héten, Donald Trump amerikai elnök ezért harminc napra meghosszabbította a szociális távolságtartásra vonatkozó előírásokat. A Johns Hopkins egyetem és kórház hétfő déli adatai szerint eddig több mint 143 ezer amerikainál mutatták ki a fertőzést, a halottak száma pedig meghaladja a 2500-at. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója hétfőn délelőtt bejelentette, hogy egyedül az államban a Covid-19 a vasárnapi 965 halálos áldozathoz képest hétfőre már több mint ezer áldozatot követelt. New York városának kórházai megteltek, egymás után állítják fel a tábori kórházakat, még a Central Parkban is felhúztak egy sátorkórházat.

És miközben Amerikában már több a fertőzött, mint Kínában, az ázsiai ország Vuhan tartományából, ahonnan a vírus terjedni kezdett, jó hírek érkeznek: már hatodik napja nem jegyeztek fel egy új fertőzöttet sem.

Fotó: Tanjug/AP Photo/Alvaro Barrientos

Olaszország sínylette meg eddig a legjobban a járványt. A világon a koronavírus szövődményeibe elhunytak egyharmada Olaszországban vesztette életét. A koronavírussal újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma a gócpontnak számító Lombardiában fokozatosan csökken, országos szinten azonban nem. Az olasz kormány április 3-ig jelentette be az országos óvintézkedések határidejének megújítását: előrejelzések szerint legalább újabb tizenöt nappal meghosszabbítják.

Olaszország után Spanyolországban a legrosszabb a helyzet az új járványban elhunytak számát illetően. Az ibériai országban - más államokhoz képest - magas a COVID-19-cel diagnosztizált egészségügyi dolgozók száma is: már csaknem tízezren fertőződtek meg.

A németek igyekeznek segíteni az olasz betegeken, több fertőzöttet is átszállítottak már Németországba.

Fotó: Tanjug/AP/Andrew Medicini

Az Európai Unió intenzíven segíti Olaszországot és Spanyolországot a koronavírus elleni harcban - jelentette be Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke hozzátette, hogy az EU költségvetésének középpontjában a 2021 és 2027 közötti időszakban a koronavírus elleni küzdelem áll majd. Olaszország és Spanyolország egyébként a legfertőzöttebb országok között szerepelnek Európában.

Fotó: Tanjug/AP/Francisco Seco

Rudolf Anschober osztrák egészségügyi miniszter szerint a járvány várhatóan április közepe és május közepe között tetőzik hazájában. Németországban is sok a fertőzött, több mint 60 ezer, de viszonylag alacsony a halálesetek száma. Az országban ugyan nőtt a betegek száma, de csökkent a fertőzés üteme. A Benelux államokban egyre több a vírusfertőzött és a betegségben elhunyt személy. A hétvégén leginkább Belgiumban emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. A kormány két héttel, április 19-éig meghosszabbította az oktatási intézmények, bárok, éttermek, illetve a legtöbb üzlet bezárásával járó, és a szabad mozgást részlegesen korlátozó intézkedéseket. Csehországban, Lengyelországban és Ukrajnában is terjed a járvány.

Fotó:Tanjug/AP/Martin Ricket

Az Egyesült Királyságban a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat 20 ezer volt munkatársa visszatért dolgozni. Boris Johnson brit miniszterelnök, aki maga is koronavírus-fertőzött, Twitteren mondott köszönetet az egészségügyi dolgozóknak, az önkénteseknek, és minden polgárnak, aki otthon marad.

Boris Johnson, brit miniszterelnök: „A legfontosabb a betegség terjedésének késleltetése, lassítása, a Nemzeti Egészségügyi Szolgálatra háruló nyomás csökkentése a kritikus csúcspont idején, és reméljük, hogy ily módon meg tudunk menteni több ezer életet. Köszönetet szeretnék mondani mindenkinek, aki betartotta az utasításainkat és otthon maradt.”

Fotó:Tanjug/AP/Pavel Golovkin

Moszkvában mától mindenkinek házi karantént rendeltek el. Az orosz kormány döntése szerint a következő hét munkaszüneti hét.

Fotó: Tanjug/AP/ John Mincillo

Az amerikai elnök április végéig meghosszabbította a társadalmi távolságtartásra vonatkozó előírásokat az Egyesült Államokban – ezt Donald Trump maga jelentette be vasárnap este sajtókonferencián a Fehér Házban. Bejelentette, hogy már folynak a kísérletek a vírusfertőzésen átesettek véréből készített vakcinával, a malária ellen alkalmazott hidroxi-klorokin készítménnyel pedig már 1100 olyan beteget kezelnek New Yorkban, aki Covid-19-ben szenved.

Donald Trump, elnök, Amerikai Egyesült Államok: „Ez egy kísérleti kezelés a súlyosan beteg páciensek számára. Ezen kezelés során vérplazmát veszünk azoktól a személyektől, akik már felépültek a vírusfertőzésből. Ők tehát meggyógyultak, erősek, valami jó volt bennük, ami működött, és mi ezeknek az embereknek a vérplazmáját használjuk majd. Azoknak a vérét használjuk, akik már felépültek, mert ez azt jelenti, hogy az ő vérük gazdag antitestekben a vírus ellen.”

 

Fotó: Tanjug/AP/Jerome Delay

Afrikában is birkóznak a kórral, amely több mint négyezer embert fertőzött meg a kontinensen, ahol 24 ország már teljesen lezárta a határait. Az intézkedések sokfelé káoszba torkolltak: a kenyai rendőrség könnygázzal oszlatta a tömeget egy kikötőben.

Fotó: Tanjug/AP/Ng Han Guan

Kína, ahonnan a koronavírus elterjedt, maszkok viselését javasolja mindazoknak, akik járvány sújtotta országokban élnek. A fertőzés kiindulópontjának számító közép-kínai Vuhanban közben megkezdték feloldani a korlátozásokat. A hétvégén enyhítettek a közlekedési korlátozásokon, ezen a héten pedig kinyithat több bevásárlóközpont és üzlet.

Egyébként már több mint hárommilliárd embert szólítottak föl otthonmaradásra a világ hetven országában vagy régiójában az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében.

koronavírus
koronavírus-járvány

Most

19:03, Frissítve: 20:04

Mozgasd meg az agyad!

Mozgasd meg az agyad! mottóval kvízestet szervezett Noszán a helyi Hinga Művelődési Egyesület. Az esemény célja a szórakozás, barátkozás, ügyesség és az általános műveltség fejlesztése volt. Négy- illetve ötfős csapatok versengtek a díjakért.

Népszerű

Havi 1.750 eurót is kereshet ezzel a munkával

Nagy szüksége van Szerbiának a kőművesekre. Virágzik az új építésű ingatlanok piaca, ehhez azonban munkaerőre van szükség, amit egyre nehezebb biztosítani. Hogy legyen elég kőműves, az építtetők kénytelenek egyre magasabbra tolni a béreket.