Ugrás a tartalomra

Predsednik Srbije obećao prosečnu zaradu od 1.400 evra do kraja 2027. godine

2024.01.21
13:09
2024.01.21
15:51
Forrás
Pannon RTV
Aleksandar Vučić sinoć je detaljno govorio o tome po kojoj dinamici je u državi planiran rast zarada i otkrio u kojim još gradovima, osim u Beogradu, može najviše da se zaradi.

Međutim, koliko zaista vredi 1.400 evra, za šta je to dovoljno, koliko je to konkurentna plata u Evropi ili regionu?

Prosečna neto zarada u Srbiji je prošlog oktobra iznosila  86.738 dinara, što je oko 740 evra. To govore najsvežiji podaci dostupni na stranicama Republičkog zavoda za statistiku. Ovaj iznos, odnosno 740 evra trebalo bi u naredne četiri godine uvećati dvostruko kako bi se ostvarila obećanja predsednika države da prosečna zarada iznosi 1.400 evra.

Prvi korak ka realizaciji je povećanje minimalne zarade u januaru, koja sada iznosi 47.154 dinara. Odatle je Vučić dalje krenuo sa matematikom.

„Računamo da će prosečna plata u decembru već biti 980 evra. Tokom 2025. godine prosečna plata u Srbiji prvi put će preći hiljadu evra, i verujem, u sebi, da je to veliki uspeh, biće 1.056 evra i to na nivou Srbije, dakle ne u Beogradu ili Novom Sadu. Cilj nam je da pored svega toga o čemu govorim, decembra 2027. godine prosečna zarada u Srbiji, računajući tu i nerazvijene regione, Novi Sad, Beograd ili Bor bude bar 1.800 evra, što se već približava dve hiljade evra, dakle nakon četiri godine prosečna zarada bi bila 1.400 evra.“

Za realizaciju ovog plana Vučić je tražio podršku i od privatnog sektora.

„Molim za podršku privatni sektor. Kupili su hotel „Slaviju“, kaže čovek završiće je u roku od tri godine, da bude gotov za „Ekspo“. Bio je otvoreni tender, isplatio je, kupio. Hvala lepo. Pomozite našoj državi. Bez privatnog sektora ništa ne možemo da učinimo.“

Realnost je za sada ipak daleko od 1.400 evra. Kako živite sa prosečnom zaradom od 740 evra, da li ostaje za štednju? – Udruženje potrošača Efektiva postavilo je pitanje u subotu uveče na svojoj Fejsbuk stranici. Na ovo pitanje za nekoliko sati stiglo je blizu 200 odgovora, iz kojih je vidljivo da je za mnoge i prosečna plata od 740 evra daleki san.

Nisu slučajno ekonomisti izumeli medijalnu, odnosno pojam medijalne zarade. To određuju tako da plate poređaju po veličini, i vrednost koja je u sredini je medijalna: polovina zaposlenih zarađuje manje od toga, polovina zaposlenih zarađuje više od toga. U Srbiji, pak, redovno možemo da zaključimo da je medijalna zarada daleko ispod prosečne. Po statistici iz oktobra ona je, recimo, bila 67 hiljada dinara, 20 hiljada dinara niža od prosečne.

U odnosu na to, gde se Srbija nalazi prema zemljama Evrope?

Srbija u regionu, kao i u odnosu na Istočnu Evropu dobro stoji. Sa prosečnom zaradom od 740 evra ona je ispred Bosne, Crne Gore, Albanije, Severne Makedonije, ali i Turske. Ukoliko bi do kraja godine uspeli da se približmo hiljadu evra zarade, to bi bilo i više nego u pojedinim zemljama Evropske unije, i došlo bi u rang sadašnjih zarada u srednjoj Evropi, recimo onih u Mađarskoj ili Slovačkoj. Naravno, ima i takvih  iznosa koji su od Vučićeve prognoze za 2027. godinu udaljene svetlosnu godinu. U Švajcarskoj, na primer, zaposleni sada mesečno nose kući zaradu koja je u proseku 5.500 evra. 

prosečna zarada
Aleksandar Vučić

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.