Ugrás a tartalomra

U Šupljaku obeležena Cvetna nedelja uz drevne običaje

2024.03.24
14:39
2024.03.24
16:31
Forrás
Pannon RTV
Danas je Cvetna nedelja-Cvetnica. Za sve vernike katoličke veroispovesti sada počinje poslednja, najvažnija nedelja velikog posta.

U crkvi sv. Kataline u Šupljaku je održana sveta misa na praznik Cvetnice uz stari običaj osveštavanja grančica vrbe i povorkom u kojoj su se nosile ukrašene grančice vrbe kao simbol praznika Cvetnice. Nakon toga je oživljena stara narodna tradicija, kada su devojke iz Šupljaka krenule po selu u povorci noseći sa sobom grančice vrbe.

Uprkos kišovitom vremenu, crkvena porta svete Kataline u Šupljaku je bila ispunjena vernicima. Sveta misa na Cvetnu nedelju je započela crkvenim pesmama i osveštavanjem grančica vrbe.

Nakon toga je krenula povorka oko crkve, a potom su vernici ušli u crkvu gde je nastavljena sveta misa. Sveštenik Endre Horvat je istakao kako Cvetna nedelja ima dva značenja.

„Cvetnica označava način na koji narod ulazi u Jerusalim praznično, slaveći Isusa, ali onda označava i poziv da se sa Isusom krene put Krsta stradanja. Zato se počinje sa slavljem, a onda odmah oživljavamo strast, priču o stradanju.”

Nakon svete mise na Cvetnu nedelju, okupljeni vernici, tačnije devojke formiraju povorku i sa ukrašenim grančicama vrbe obilaze selo.

Na Cvetnu nedelju su devojke išle po selu sa vrbovim grančicama koje su kitile. Ispred svake kuće su vikali "Da li vi obeležavate Cvetnu nedelju?". Ako su dobili odgovor da ne obeležavaju, nastavili su svoju povorku dalje. Ako su odgovorili potvrdno, otpevali su jednu od pesama. Nakon toga bi izašla gazdarica kuće i dala devojkama jaja. Potom bi gazdarcica simbolično sa jednom od grančica vrbe "tukla" devojke uz povike "Da se sve udate!".

Članovi lokalnog Kulturno-umetničkog društva “Ludaš Maći” su obišli selo, uputili su lepe želje i čestitali meštanima predstojeće uskršnje praznike. U međuvremenu je tmurno vreme zamenilo sunce.

Tradicija da devojke formiraju povorku i sa ukrašenim grančicama vrbe obilaze selo potiče iz Slovačke, rekla je Lea Ledenjak. Učiteljica izvornih pesme u Kulturno-umetničkom društvu “Ludaš Maći” naučila je decu koja žive u Šupljaku da praktikuju ovaj drevni običaj.

“Kako sam deci na probi pričala o ovome, tim običajima, bila su jako oduševljena i to je njihova zasluga. To je rezultat njihovog entuzijazma. U našem kraju nije bilo ovog običaja, ali su deca bila jako oduševljena i otvorena prema tome da probamo ovaj običaj."

U evociranju ovog običaja je učestvovala i grupa “Liliom” od 12 članova koja je izvodila izvorne pesme.

Tereza Vašarhelji, predsednica Kulturno-umetničkog društva “Ludaš Maći”, Šupljak: „Još prošle godine Lea je odlučila da će sa devojčicama učiti te pesme, a one su već bile na takmičenju, dakle i na takmičenju u pevanju s tim pesmama, a ako su već prethodno znale te pesme onda smo doneli odluku da evociramo ovaj stari običaj.”

Glavni rekvizit za ovaj običaj je grančica vrbe raznih veličina koje se ukrašavaju trakom ili jajima.

Romina Vereš, folklorna grupa “Liliom,” KUD “Ludaš Maći”, Šupljak: "Ja sam pravila i ukrašavala te grančice, tako što sam sekla trake i zavezala ih mašnama, a perje sam nanizala između grana."

Stela Kolović, folklorna grupa “Liliom,” KUD “Ludaš Maći”, Šupljak: „Proučavali smo narodne pesme mesec-dva. Volim takve stare običaje. Lepa je stvar ovako pevati, ići po kućama“. 

Nakon što su otpevale pesme koje se izvode uz ovaj običaj, devojke su bile nagrađene jajima, kolačima i bezalkoholnim pićima po kućama.

Šupljak
cvetna nedelja
veliki post
cvetnica
Endre Horvat

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.