Ugrás a tartalomra

Zentán ünnepségsorozattal emlékeznek a zentai csata 320. évfordulójára

2017.09.11
16:02
2024.03.19
08:36
Forrás
Pannon RTV
A Tisza-parti városban nagyszabású ünnepségsorozattal emlékeznek meg a zentai csata 320. évfordulójáról.

Az ünnepi program reggel a zentai fúvósok fellépésével kezdődött. Ezt követően Potápi Árpád János nyitotta meg A zentai csata és a magyarországi visszafoglaló háborúk című múzeumi kiállítást. A magyar nemzetpolitikai államtitkár nyitóbeszédében kiemelte, a zentai csata dicső győzelem Magyarország és egész Európa számára is.

Külön öröm számunkra, magyaroknak, szerbeknek az, hogy ma a két köztársasági elnök jelenlétében tudunk megemlékezni a csata 320. évfordulójáró. A zentai csata nagy jelentőségű Magyarország és egész Európa számára is – hangsúlyozta ünnepi beszédében Potápi Árpád János.

A magyar nemzetpolitikai államtitkár a múzeumi tárlatmegnyitó utáni nyilatkozatában kiemelte, 320 éve is csak összefogással tudták legyőzni az Európára leselkedő veszélyeket, ez pedig ma is érvényes. Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Magyarország: „Számunkra, magyarországi népek számára és közép-európai népek számára ez a csata azt jelentette, hogy egy új korszak tudott elkezdődni közös hazánk életében, amely korszak lehetővé tette a modern Magyarország és a mai modern kornak a létrejöttét. Külön öröm számunkra, hogy a két köztársasági elnök jelenlétében tudunk emlékezni, magyarok és szerbek egyaránt.”

A kiállítást Zentának a Budavári Önkormányzat adományozta. Nagy Gábor Tamás polgármester hangsúlyozta, fontos megemlékezni a zentai csatáról, hiszen kiemelt jelentőséggel bír a magyar történelemeben. Nagy Gábor Tamás, polgármester, Budavári Önkormányzat, Magyarország: „11 éve vagyunk testvérvárosok Zentával. Ez alatt a 11 év alatt számtalanszor emlékeztünk együtt részben itt, részben a budai várban található Savoyai szobornál. Azt jelenti, hogy az a csata, ami Budaváron kezdődött és nagyjából itt ért véget, 150 év hódoltság után megszabadította az ország területét, a Magyar Királyság területét a megszálló Oszmán Birodalomtól. Ennek a folyamatnak az egyik végállomása a karlócai békét megalapozó zentai csata. Illő, hogy emlékezzünk rá.”

A zentai csata a visszafoglaló háborúk egyik legnagyobb jelentőséggel bíró és legvéresebb összecsapása volt – nyilatkozta Polgár Balázs, a kiállítás kurátora, illetve a magyar Hadtörténeti Intézet és Múzeum szakmunkatársa. „A szövetséges keresztény sereg gyakorlatilag tönkreverte II. Mustafa seregét. A keresztény sereget Savoyai Eugén herceg vezette. A csata kezdetekor sikeresen felmérte, hogy a török sereg már megkezdte a partváltást, a lovasság már átkelt a Tiszán, a gyalogság még a Tisza jobb parti hídfőjénél tartózkodik. Sikerült a török túlerőt benntartani a hídfő sáncerődítményei között, majd pedig a keresztény seregnek sikerült betörni a sáncok közé is.”

A meghívott vendégek egyetértettek abban, hogy a zentai csata egy új korszak kezdetét jelöli a magyar történelemben, hiszen a mai modern Magyarország kiépítése ekkor kezdődött meg.

A program folytatásában Zenta község képviselő-testülete díszülést tartott 10 órától, amelyen Áder János Magyarország és Aleksandar Vučić Szerbia köztársasági elnöke is beszédet mondott. 15 órakor felszentelik a zentai Kis Szent Teréz emléktemplomot is.

Az eseményeket a Pannon Televízió élőben közvetíti.

Zenta
csata
évforduló

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.