Ugrás a tartalomra

Szegedi óriásberuházás - Mit hoz az elektromos autógyár a régiónak?

2024.01.31
21:23
Forrás
Pannon RTV
Elektromos autógyár épül Szegeden. A hírt néhány hete jelentette be a magyar külgazdasági és külügyminiszter és a város polgármestere. Azóta az egész régió lázban ég: a hatalmas beruházás több ezer munkahellyel és gazdasági fellendüléssel kecsegtet.

A Közügyek stábja a helyszínen forgatott, így láthatják, hol épülhet fel a gyár, illetve a helyieket is megkérdeztük, mit szólnak a bejelentéshez, mely egyes vélemények szerint évtizedes álomból ébresztheti fel a Tisza-parti várost.

A BYD egy 1995 februárjában alapított kínai high-tech vállalat, amely állítása szerint arra törekszik, hogy a műszaki innovációkat egy jobb világ megteremtésének a szolgálatába állítsa. Több mint 28 évnyi növekedést követően a BYD hat kontinensen több mint harminc ipari parkot hozott létre, és jelentős szerepet játszik az elektronika, az autóipar, a megújuló energiák és a vasúti közlekedés terén. A BYD a Tesla tavaly év végi legyőzése óta a világ legnagyobb volumennel büszkélkedő villanyautó-gyártója.

A kínai óriásvállalat világszintű terjeszkedésének egyik új állomása Szeged lesz – erről tájékoztatta a közvéleményt december 22-én a magyar külgazdasági és külügyminiszter Botka László polgármesterrel közösen. Január 30-án pedig már a BYD jövőbeli szegedi üzemének helyszínt biztosító telek adásvételi előszerződését is aláírták.

Az új autógyár Szegedtől északra épül, közvetlenül az M43-as út mellett, illetve az M5-ös közelében, amely Budapest és a határ között húzódik. Szintén a közelben található a szegedi lézerközpont és a tudományos park is, amely lehetővé teszi a termelés és a fejlesztés együttműködését.

A hatalmas telek egyik felén még őzek és nyulak szaladgálnak, a másik oldalon azonban, amely a lakott területtől távolabb fekszik, már megjelentek a munkagépek, és kis homokbuckák bújtak elő. A hivatalos tájékoztatás szerint ez még az önkormányzat által végzett régészeti feltárás, amelyet a terep lőszermentesítése mellett vállalt.

Ezt követően a telek egy 40 hektáros területén a hullámos felszínről teljesen lehámozzák a termőföldet. Nagyjából 50 centiméter mélységig ásnak le. A még mindig hullámos felszínt kiegyenesítik, majd teherbíró rétegeket, például zúzottkövet terítenek rá. A gyártócsarnokok kialakításához ugyanis kemény talaj kell.

Az építkezés egyelőre nem zavarja a helyieket, az illetékesek pedig azt ígérik, a későbbi üzem sem jelent majd gondot a környékben élőknek. A nyersanyagot és a kész terméket ugyanis közvetlenül az autópályákon szállítják majd el, nem érintve a közelben lévő lakóparkot.

A magyar gazdaságtörténet egyik legfontosabb beruházásáról van szó – nyilatkozta Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter az előszerződés aláírása alkalmával.

„A világ legnagyobb elektromos autógyártó vállalata érkezik Magyarországra, amely immár a Tesla számainál is jobb adatokat tud produkálni. A BYD az első európai gyárát hozza Magyarországra, ahol már ez lesz az ötödik autógyár, és a szektor kiegyensúlyozottságát mutatja, hogy a három német prémium autómárka mellett a második nagy keleti járműgyártó telepszik le itt.”

Szijjártó Péter hozzátette, a magyar kormány pénzügyi támogatást fog biztosítani a beruházáshoz, melynek mértéke az Európai Bizottsággal való egyeztetés után lesz végleges. Hangsúlyozta: nem tudták volna megnyerni a beruházási versenyt, ha az elmúlt tizennégy évben nem hajtották volna végre következetesen a keleti nyitás politikáját.

Botka László szegedi polgármester történelmi jelentőségűnek nevezte az aláírást a város és a magyar gazdaságtörténet szempontjából egyaránt.

„Óriási öröm, hogy a beruházás megvalósítása érdekében a szövetségesek, a partnerek, a BYD, a magyar állam, a magyar kormány és Szeged város önkormányzata a legszorosabban működünk együtt, mert nagyon feszes és nagyon szoros menetrendet vállaltunk. Közös az érdekünk és közös a célunk, hogy ez az óriási gyár minél gyorsabban megépüljön és elkezdjen termelni.

A polgármester egyúttal ismertette egy friss, a beruházással kapcsolatos közvélemény-kutatás eredményét is.

„A szegediek 98 százaléka hallott a beruházásról, lényegében véve mindenki, és ami még érdekesebb, még hasznosabb, a szegediek 85 százaléka határozottan támogatja a beruházást.”

Az általunk megkérdezett helyiek többsége valóban örül az autógyárnak, mint mondják, ráfér már a városra egy nagyberuházás, sokat várnak tőle.

„Fellendülést, munkahelyeket, jobb infrastruktúrát, talán vasútvonalat Szegeden meg a környező településeken.”

„Szerintem nagyon előnyös, hiszen munkahelyeket teremt, ami Szegeden amúgy is egy hiánycikk. A kockázatokat nem tudom megbecsülni, de úgy tűnik, egy olyan helyre épül, ahol jelentősebb kártétel a természet vonatkozásában nem várható. Amúgy gazdaságilag mindenképp jó.” - mondták a Közügyek stábjának a szegediek.

A legtöbben a környezetvédelmi kockázattól tartanak, bár az illetékesek hangsúlyozták, akkumulátor-gyártás nem fog történni Szegeden, így nincs mitől tartani. Kamerán kívül volt, aki az erősen fokozódó kínai befolyástól való aggodalmáról beszélt, más a vendégmunkások miatt aggódik.

„Ne külföldről jöjjenek dolgozni. Már hogy nem így a szomszédból, hanem ott a harmadik országból.” - mondta egy járókelő stábunknak Szegeden.

Az autógyár megépülésétől az ingatlanpiac robbanását várják Szegeden. Sőt, nemcsak a városban, hanem a környező településeken is megemelkedhet az ingatlanok ára. A legfrissebb, januári statisztikák szerint egyébként éves szinten 20 százalékkal nőtt az ingatlanok iránti érdeklődés az országban, míg Szegeden 68 százalékos ez az arány.

Ami pedig az árakat illeti: Magyarország vezető ingatlanhirdetési portálja, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője megkeresésünkre elmondta, az eladó új építésű szegedi házak és lakások négyzetméterára a decemberi bejelentés előtt 911 ezer forint volt, míg idén januárban ez 958 ezer forintra nőtt. A használt ingatlanok esetében egyelőre nem tapasztaltak jelentős változást. Arról is kérdeztük, kihathat-e a beruházás a szerbiai, határ menti településekre.

„Ez a fajta beruházás biztos, hogy érintheti a határon túli, tehát a szerb határ túloldalán lévő ingatlanok iránti keresletet. Ezt jól példázza az is, hogy a magyarországi határ menti városok már évekkel az autóipari beruházások előtt a magyarországi átlagnál magasabb áron cseréltek gazdát. Hasonló jelenséget látunk Magyarország északi határánál is. A szlovák határnál egyre több átkelő nyit, ráadásul Miskolcot és Kassát most már autópálya köti össze. Ezért ott is élénkült a határ menti ingatlanok iránti kereslet. Ráadásul ez a déli határon még erősebb lehet, tekintettel arra, hogy Európa egyik legnagyobb elektromos autógyára nyílik meg Szegeden.” - nyilatkozta Balogh László, az Ingatlan.com portál vezető gazdasági szakértője.

A kínaiak tervei szerint már 2025-ben legurulhatnak az első autók a gyártósorról. Az üzem több ezer új munkahelyet, több milliárd eurónyi beruházást és jelentős iparűzési adóbevételt jelent a Tisza-parti városnak.

De mit jelent a gyár híre nekünk, vajdasági magyaroknak? Az új munkahelyek minden bizonnyal vonzók lesznek majd az ittenieknek is. Az ingázás pedig talán idővel egyre könnyebbé válik. Ehhez járulhat hozzá a Horgos-Röszke közúti határátkelő 0-24 órás nyitvatartása és a Szabadka-Szeged vasútvonal beüzemelése is. Ha pedig a gyárnak egyértelmű szándéka lesz a határon túli munkaerő bevonzása, talán újabb könnyítések is megvalósulnak. Sajtóhírek szerint egyébként az elektromos személyautókat gyártó üzem kiépítésének lehetőségéért Belgrád is versenyben volt, a BYD illetékeseinek értékelése alapján azonban végül a második helyre szorult.

Szeged
elektromos
autógyár
BYD
kínai
Tesla
villanyautó
lézerközpont
Szijjártó Péter
Botka László
Balogh László
autóipar

Most

09:15, Frissítve: 09:25

A Leverkusen tovább menetel

A Bayer Leverkusen magabiztosan nyerte az AS Róma elleni Európa Liga elődöntő első mérkőzését. A Marseille és az Atalanta döntetlen.
07:23

Ortodox nagypéntek van

A hívek ma Jézus kereszthalálára emlékeznek, ez a legszomorúbb nap az egyházi évben. Szigorú böjti nap azok számára, akik a Julianus-naptárt követik.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.