Ugrás a tartalomra

Sok élelmiszer végzi a szemetesekben Szerbiában

2023.03.20
11:56
Forrás
Szerbiai RTV
Az országban évente 700 és 800 ezer tonna közötti élelmiszert dobnak ki, miközben minden negyedik lakos a szegénység határán van.

A Szerbiai RTV cikke felidézi az esetet, amikor egy Nagybecskerek-környéki gazda 2,5 tonna tejet öntött ki, mivel nem vették át tőle. Sok kommentár érkezett a közösségi oldalakon, miért nem adományozta a rászorulóknak. Az ok egyszerű, a törvények szerint Szerbiában nem lehet nyers tejet adományozni, először pasztörizálni kell, ami tovább növelte volna a gazda kiadásait. A közmédia cikke szerint sok vállalat adományozna ételt, de erre is rászámolják az általános forgalmi adót, így pedig olcsóbb kidobni az élelmiszert, aminek hamarosan lejár a szavatossági ideje. Az országban várat még magára az is, hogy a szavatosságot ne úgy írják a termékre, hogy egy adott dátumig lehet felhasználni, hanem az adott dátumig a legjobb elfogyasztani, mivel sok termék a megadott dátum időpontjában nem romlik még meg. A világon évente 1,3 milliárd tonna élelmiszert dobnak ki, ez 700 milliárd euró veszteséget jelent, nem beszélve a környezetkárosításról, például az üvegházhatású gázok kibocsátásához ez 8-10 százalékkal járul hozzá. 

Tavaly EU-s szinten adományozhatóvá váltak a lejárt minőségmegőrzési idejű élelmiszerek, melyeket bontatlan csomagolásban a gyártó ajánlásának megfelelően kell tárolni. Egyébként az Európiai Unió több országában törvényekkel próbálnak segíteni a helyzeten. Franciaországban, ahol évente 7,1 millió tonna étel végzi a kukákban, három éve kötelezték a bevásárlóközpontokat, a nagy terjesztőket és a gyártókat, hogy az el nem adott élelmet, vagy amelynek hamarosan lejár a szavatossági ideje, humanitárius szervezeteknek és népkonyháknak adják. Spanyolországban az üzletek és éttermek kötelesek csökkenteni azoknak a termékeknek az árát, amelyeknek lejár a szavatosságuk, míg az iskolai menzák, valamint a kórházakban és gyárakban működő étkezdék kötelesek odaadományozni azokat az élelmiszereket, amelyeket nem használnak fel. Az éttermek vendégei az el nem fogyasztott ételt külön zacskókban elvihetik az állatoknak. Azt is tervezik, hogy mindent, amit nem használnak fel, feldolgozzák, hogy majd állati takarmány legyen belőle. Az előírások megszegéséért több tízezer eurós bírságot is kiszabhatnak.

szemét
élelmiszer
Szerbia

Most

18:52, Frissítve: 19:00

Komoly büntetés a fürdőruhában szaladgálásért

Komoly büntetéssel számolhat az, aki idén nyáron fürdőruhában sétálgat Tivat utcáin. A montenegrói város ugyanis megelégelte azt, hogy a belvárosban egy szál bikiniben vagy fürdőnadrágban járkálnak a turisták.
18:07, Frissítve: 18:19

Újraéledt az asztalitenisz Oromon

A helyi közösség és a vállalatok támogatásával az elkövetkező időszakban a régi iskola épületében mindennap lehetőség adódik a helyieknek arra, hogy kipróbálhassák, megtanulhassák ezt a sportágat, vagy épp versenyeket szervezzenek.
16:10, Frissítve: 17:22

Gyereket a magasba! Adán is

Ada is csatlakozott a Gyereket a magasba! elnevezésű határon átívelő programhoz, amelyet a budapesti székhelyű Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom indított el évekkel ezelőtt.
15:50, Frissítve: 17:11

Megvannak a hozzávalók az ünnepi fogásokhoz

A húsvétot megelőző napokban szigorú böjtöt tartanak a ortodox hívek. Vasárnap azonban már ünnepi fogásokat fogyasztanak. Az újvidéki limáni piacon is sokan vásárolták meg a húsvéti menü hozzávalóit.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.