Ugrás a tartalomra

Miben lesz más a 2022-es választás?

2022.02.08
20:32
2022.02.14
12:36
Forrás
Pannon RTV
Április elején lesznek a választások Szerbiában, és ezt megelőzően a parlament több, választásra vonatkozó törvényt is megváltoztatott.

A Közügyekben összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat, hogy lássuk, miben lesz más a 2022-es voksolás, mint az előzőek.

A választásokkal összefüggésben öt jogszabály módosításáról döntött a szerbiai parlament a múlt pénteken. Ezek: a köztársasági elnök megválasztásáról szóló törvény, a parlamenti képviselők megválasztásról szóló törvény, az önkormányzati választásokról szóló törvény, a politikai tevékenységek pénzeléséről szóló törvény, valamint a korrupcióellenes törvény.

A köztársasági elnök megválasztásáról szóló törvényben főként a választás lebonyolítására vonatkozó rész változott, ami a választópolgárokat lényegében nem érinti, így ezeket gyakorlatilag észre sem fogjuk venni a voksolás alkalmával, hiszen a köztársasági elnököt továbbra is közvetlenül, titkos szavazással választjuk meg öt évre. Az elnökválasztást továbbra is a köztársasági parlament elnöke írja ki legkevesebb 30 és legfeljebb 60 nappal a tervezett voksolás előtt. A szavazólapon az elnökjelöltek sorrendjét sorshúzással döntik el. Amennyiben bármelyik jelölt megszerzi a szavazatok abszolút többségét, nem kell második kört tartani, ha egyik jelöltnek sem sikerül a leadott szavazatok több mint a felét megszerezni, az elnökválasztás második körébe az a két jelölt jut, aki az első körben a legtöbb szavazatot kapta.

A parlamenti képviselők megválasztásáról szóló törvényben a vajdasági magyarság számára kiemelten fontos változás, hogy a nemzeti kisebbségek esetében a listaállításhoz a jövőben nem tízezer, hanem már ötezer támogatói aláírás is elegendő. A szerb pártok esetében továbbra is tízezer támogatói aláírásra van szükség. Egy választópolgár csak egy listát támogathat az aláírásával. A nemzeti kisebbségek pártjainak esetében 2004 óta a természetes választási küszöb van érvényben, ami azt jelenti, hogy annyi kisebbségi képviselő kerülhet be a parlamentbe, ahányszor az egy mandátumhoz szükséges szavazatszámot megszerzi egy nemzeti kisebbségi párt.

Két évvel ezelőtt is változott a választási törvény, akkor a parlamentbe jutási küszöböt ötről három százalékra csökkentették, hogy a kisebb pártok is bejuthassanak a képviselőházba. Az akkori törvénymódosítások a Vajdasági Magyar Szövetség javaslatára további könnyítéseket is tartalmaztak a nemzeti kisebbségek számára, hiszen a változtatások eredményeként a kisebbségi pártok eredményét 35 százalékkal növelik, és csak ezt követően osztják le a mandátumokat. Ezeken az intézkedéseken most sem változtattak.

Nem változott az sem, hogy a 250 köztársasági parlamenti képviselőt választási listákról választjuk négy évre. A választást a köztársasági elnök írja ki legalább 45, de legfeljebb 60 nappal a tervezett voksolás előtt.

Az sem változott, hogy azokon a településeken, ahol a szerb mellett más nyelv is hivatalos használatban van, a választási dokumentumokon, a választási felhíváson és a szavazólapokon a szerb, cirill betűs tájékoztatás mellett az adott kisebbség nyelvén is fel kell tüntetni az információkat, a szavazás napját, illetve a pártok, jelöltek neveit. A szavazólapon a választási listák nevei a kihirdetés sorrendjében szerepelnek.

Szigorodott viszont a nemzeti kisebbségi pártok ellenőrzése, mert az utóbbi években számos visszaélés történt. Erről dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti frakcióvezetője is beszélt a felszólalásában.

Az önkormányzati választásokról szóló törvényben a legfontosabb módosítás, hogy egy-egy önkormányzatban a bejegyzett választópolgárok számától függ, hogy egy listának hány támogatói aláírásra van szüksége az induláshoz. A nemzeti kisebbségek esetében pedig minden esetben az így meghatározott aláírásszám felét kell összegyűjteni. Az önkormányzati választásokat a köztársasági parlament elnöke írja ki legalább 45, de legfeljebb 60 nappal a tervezett voksolás előtt.

A politikai tevékenységek pénzeléséről szóló törvényben, valamint a korrupcióellenes törvényben csak olyan technikai változások történtek, amelyek a választópolgárokat nem érintik közvetlen módon, viszont a szerbiai jogharmonizáció szempontjából fontosak.

A bejelentések szerint Szerbiában április 3-án tartanak előrehozott parlamenti választást, köztársaságielnök-választást, Belgrádban pedig önkormányzati választást. A parlamenti választást és a belgrádi választást várhatóan a jövő héten, az elnökválasztást pedig március elején írják ki. A két hónap múlva esedékes voksolásokon már a most ismertetett újdonságok is érvényben lesznek.

Szerbia
választás
parlamenti választások
előrehozott választások
elnökválasztás
választási törvény
változások

Most

14:39, Frissítve: 16:36

Kollégium vagy lakás?

Az egyetemi hallgatóknak továbbtanulásuk során számos költséggel kell számolniuk, az egyik ilyen a lakhatási kiadás. Legtöbben a kollégiumot választják annak kedvező ára miatt, de túljelentkezés esetén marad a lakás bérlésének a lehetősége.
12:58, Frissítve: 16:12

Az egész ország az áldozatokra emlékezik

Egy évvel a belgrádi iskolai lövöldözés után az egész ország megemlékezett az áldozatokról. A televízió és rádióműsorok reggel 8:41 perckor megszakították a sugárzást, és egy perces néha csenddel tisztelegtek a lövöldözésben elhunytak emléke előtt.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.