Ugrás a tartalomra

Za poljoprivrednike prosečan prinos pšenice prihvatljiv ali ne i otkupna cena od 18 dinara

2020.07.26
19:19
Forrás
Pannon RTV
Prosečan prinos pšenice po hektaru je 5,5 tona u subotičkom ataru. Mnogi su zadovoljni prinosom i kvalitetom, jedino što poljoprivrednike brine je otkupna cena od 18 dinara.

Na severu Bačke je tek pre nedelju dana završena žetva pšenice, koja se malo otegla zbog uporne kiše. Poljoprivrednici na Ludošu  su zadovoljni prinosom.

Tibor Aladič, poljoprivrednik i otkupljivač sa Šupljaka: “Naše područje je imalo najviši prosek od 1,5-2,5 tone po jutru. Naravno, i ovde je bilo sjajnih slučajeva. Bilo je i onih koji su dostigli 3 i 4 tone, ali tamo je predusev sigurno bio strnište ili neka vrsta baštenskog povrća. Oni koji su posle suncokreta sejali pšenicu, siguran sam da su imali ispod 3 tone po jutru. Najveći prosek se kretao između 2 i 2,5.”

Oni koji su blagovremeno odradili odgovarajuće agrotehničke poslove, mogli su očekivati visoke prinose, rekao je Franjo Rihter, poljoprivrednik iz Subotice. Prema njegovom mišljenju, pšenica će u roku od mesec-dva imati veću cenu. Našoj ekipi je govorio o trenutnim cenama, koje uključuju i porez: “Na žalost, otkupna cena pšenice nije nešto dobra. Isto je bilo sa ječmom. Počeli su sa cenama os 14-14,5 i 15 dinara. Mi smo na primer plaćali 15 dinara, ali to je jako malo. Cenu pšenice od 18 dinara isto smatramo niskim. Predlažem poljoprivrednicima da sačekaju sa prodajom ako su u mogućnosti.”

U subotičkom ataru pšenica se uzgaja na više od 16.000 hektara. Ove godine, prosečan prinos je bio 5,5 tona po hektaru. Što se tiče semena, ono je zadovoljavajućeg kvaliteta, što daje težinu semena, sadržaj vlage i zaprljanost, rekla je Hajnalka Bognar Pastor. Na osnovu ispitivanja Poljoprivredne službe Subotica, ovogodišnja pšenica nije zaražena mikotoksinima: “Bilo je parcela na kojima su poljoprivrednici prijavili 2,5 tone, ali bilo je i parcela sa 9 ili 10 tona prinosa. Ali to su sporadični slučajevi. Prosečan prinos bio je oko 5,5 tona po hektaru.”

Nakon žetve, sledi tretman strništa, tokom kojeg je zabranjeno paliti njivu. Inženjer za zaštitu bilja rekao je da se korov tretira u fazi intenzivnog rasta, herbicidima koji se opsorbuju tokom 2-3 nedelje. Posle toga slede zemljani radovi i priprema zemljišta za jesenju i prolećnu setvu

poljoprivreda
pšenica
Tibor Aladič
Hajnalka Bognar Pastor

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.