Ugrás a tartalomra

Razvoj veštine na šahovskoj tabli

2020.11.07
20:54
Forrás
Pannon RTV
Mađarski nacionalni savet je organizovao obuku za pedagoge u vrtićima kroz sprovođenje Programa za razvoj veštine "Šahovska tabla kompleks".

Obuka je održana u novosadskom studentskom domu "Kolegijum Evropa", a predavanja su održana putem interneta preko projektora.

Po drugi put je u Vojvodini organizovano stručno usavršavanje kroz sprovođenje Programa za razvoj veštine "Šahovska tabla kompleks". Prvobitno je ova obuka planirana za mart ove godine, ali je događaj morao biti odložen za jesen zbog epidemije virusa korona, a predavanja su se održavala putem interneta.

„Druge koleginice već su prošle ovu vrstu daljeg usavršavanja i pokazale su nam kakva nova znanja su stekle. Bilo mi je vrlo zanimljivo i volela bih se dalje usavršavati i kroz ovaj program. Mislim da ovaj Program razvoja veštine, već samim tim što u sebi sadrži reč šah, ukazuje na to da je usmeren na razvoj dečije logike i vrlo je zanimljivo. " rekla je Emeše Sabo, dečji vrtić "Zvezdano oko", Adorjan.

U stručnom usavršavanju učestvovalo je 26 vaspitačica iz deset vojvođanskih naselja. Putem interneta su im se pridružile i kolege iz Hrvatske i regije Mura. Sam program je, prilagođavajući se epidemiološkoj situaciji, uključio u realizaciju obuke digitalna dostignuća.

„Ionako jako volim da igram šah, tome takođe podučavam svoju decu i nadam se da ću na ovoj obuci dobiti nove ideje pomoću kojih ću moći da razvijam složene veštine kod dece. Bilo mi je drago kada sam pročitala u programu da će mi pomoći u pronalaženju rešenja za sprovođenje aktivnosti s decom čak i u ovoj situaciji s korona virusom." rekla je Ester Petrović, dečji vrtić "Dunavski cvet", Novi Sad.

Uz pomoć programa pedagozi u vrtićima su se mogli upoznati s metodološkim rešenjima koja se mogu povezati s imenom Judite Polgar, međunarodnim šahovskim velemajstorom. Institucije koje su učestvovale na ovoj obuci dobile su i priručnik ovog programa, koji deci na šaljiv način predstavlja šah, kao i metodološke materijale za vaspitačice u vrtićima.

„Opšte je poznato da je šah složena igra koja razvija logičko razmišljanje kod dece. Razvija dečje logičko i strateško razmišljanje, ali utiče i na orijentaciju, koordinaciju pokreta, koordinaciju oka i ruku i na obogaćenje rečnika." rekla je Aniko Jeras, predsednik Izvršnog odbora Mađarskog nacionalnog saveta.

Stručno osposobljavanje, akreditovano od strane Pedagoškog zavoda Vojvodine, organizovao je Mađarski nacionalni savet uz podršku mađarske vlade.

šah
obuka
kolegijum Evropa
Jene Hajnal
Aniko Jeras

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.