Ugrás a tartalomra

U Novom Sadu je počela gradnja novog doma za tehnološki razvoj

2021.05.25
19:08
2021.05.25
19:14
Forrás
Pannon RTV
Uz doprinos Evropske investicione banke, danas je u Novom Sadu, u univerzitetskom gradu, položen kamen temeljac nove zgrade novosadskog Instituta BioSense, jedne od najvažnijih naučnih i tehnoloških institucija, koja ima i evropsku referencu.

Naučnici sa Instituta BioSense prvenstveno rade na razvoju poljoprivrede. Njihov cilj je da olakšaju i modernizuju rade proizvođače, sa raznim telefonskim aplikacijama, upotrebom dronova i stvaranjem digitalnih farmi. Institut je do sada radio kao podstanar u jednoj od zgrada univerzitetskog grada. Međutim, nova zgrada, koja bi trebalo da bude završena do januara 2023. godine, olakšaće posao naučnicima koji tamo rade - istakao je Vladimir Crnojević. Direktor Instituta BioSense je dodao: „Trenutno u Institutu radi gotovo pedeset doktora nauka. Radimo na skoro stotinu istraživačkih projekata, koje je naručila Evropska komisija, u suštini za svetsko tržište, a neki od njih se rade za državnu upravu, koji su veomi važni za Srbiju. Neka naša istraživanja su isključivo namenjena za nauku, ali ono na šta smo posebno ponosni jeste saradnja sa industrijom."

Izgradnja i kompletna oprema nove zgrade koštaće oko 14 miliona evra, za šta je Srbija dobila kredit od Evropske investicione banke od 11 miliona evra, dok država planira da uloži 3 miliona evra. Od toga će za izgradnju zgrade biti potrošeno oko 4,5 miliona evra, dok je za modernu naučnu opremu planirano 9,5 miliona evra. Grad Novi Sad obezbeđuje novac za izgradnju infrastrukture - rekao je gradonačelnik Miloš Vučević.

„Novi Sad, odnosno Grad, potrošiće 60 miliona dinara za izgradnju komunalne infrastrukture. Za izgradnju vodovoda, kanalizacije, pešačkih staza i biciklističkih staza, parking mesta, dakle za sve ono što je BioSense tražio od grada u pogledu infrastrukture."

Cilj primarnog istraživanja Instituta BioSense je proizvodnja  što kvalitetnije i najveće moguće količine hrane, koristeći ekološki prihvatljive tehnologije - rekao je Branko Ružić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, nakon polaganja kamena temeljca.

„Ono što je takođe veoma značajno jeste da stvaramo 150 novih radnih mesta za naše najbolje, najobrazovanije, mlade naučnike i ovaj naučno-istraživački institut, koji će igrati vodeću ulogu ne samo u Srbiji, već i - siguran sam - u regionu , biće atraktivan takođe i za mlade istraživače iz inostranstva."

Premijerka Srbije Ana Brnabić naglasila je da Srbija u budućnosti neće biti poznata po jeftinoj radnoj snazi, već po kvalifikovanim stručnjacima i istraživačima.

„Danas ne postavljamo samo kamen temeljac za jednu novu zgradu, novi institut, već smo počeli da postavljamo temelje za nešto mnogo veće i značajnije, dalji tehnološki razvoj Srbije. Mesto Srbije postavljamo na međunarodnu inovacionu mapu, na kartu Evrope i istovremeno na kartu sveta."

Nova zgrada Instituta Biosense biće jedinstvena u zemlji, jer će zahvaljujući posebnim antivibracionim karakteristikama objekta, omogućiti upotrebu najsavremenije naučne opreme neophodne za razvoj mikro i nano elektronike. Kao takva ona može pružiti efikasnu pomoć srpskim poljoprivrednicima u njihovom radu, na postizanju zdravijeg i većeg prinosa.

BioSense
Miloš Vučević
Vladimir Crnojević
Ana Brnabić
Branko Ružić

Slične vesti

Najnovije

15:27, Frissítve: 16:10

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.