Ugrás a tartalomra

U Srbiji je stupila na snagu zabrana izvoza osnovnih životnih namirnica

2022.03.10
17:27
Forrás
Pannon RTV
Srpska država zabranila je na neodređeno vreme izvoz brašna, ulja, pšenice i kukuruza. Zainteresovane strane se nadaju da će Vlada preduzeti realne mere u tom pogledu.

Poroteklih dana je veliki broj poljoprivrednika prodao svoje do sada uskladištene useve, naime oni su to mogli da urade po rekordnim cenama. Bilo je dana kada se pšenica otkupljivala za blizu 40 dinara, dok se tokom leta cena kretala između 20 i 25 dinara. Zbog toga je većina proizvođača pšenicu prodala nakon žetve, a da skladište su mogli jedino veliki poljoprivrednici sa više zemlje, tako da sadašnja zabrana izvoza ne utiče značajno na većinu poljoprivrednika - rekao je proizvođač Roland Siđi iz Gornjeg Brega.

„Mala gazdinstva, po mom mišljenju, apsolutno nisu pogođena, jer mala gazdinstva nemaju rezerve, možda ona velika. Međutim, cene su svuda zamrznute, otkup je stao, tako da ne znamo ni da li će ovo povećanje cene ikada biti realno, ili će ponovo sniziti cene, pa će se sve vratiti na staro."

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u sredu najavio da će zabrana izvoza važiti za brašno, ulje, kukuruz i pšenicu. Jožef Šandor iz Gornjeg Brega se već 30 godina bavi otkupom žita, i kako je rekao, moglo se očekivati da će posle Mađarske i Srbija uvesti nove mere u vezi sa izvozom. Veći problem je, međutim, to što kompanije o tome još nisu dobile zvanične informacije. Odluka će imati veliki uticaj i na poslovanje kompanija koje vrše otkup u narednom period - kaže ovaj otkupljivač.

„Negde u toku dana ili sutra ujutru saznaćemo šta tačno stoji u ovoj uredbi. Do kada važi, na šta se odnosi, pod kojim okolnostima se primenjuje, odnosno da li postoje izuzete kompanije, koje će imati pravo da izvezu određenu količinu tržišnog viška u inostranstvo."

Srbija trenutno raspolaže sa rezervom od oko 800 hiljada tona pšenice i milion tona kukuruza, a pored tih rezervi, poljoprivrednicima tek predstoji ovogodišnja žetva. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je istakao da se zabrana izvoza uvodi iz predostrožnosti.

„U jednom danu smo imali zahtev za četvrtinu naših ukupnih rezervi. U jednom danu! Tolika je pomama u regionu za žitaricama. Cene su otišli u nebesa. Svi moraju da obezbede hleb za svoje stanovništvo, dakle zato smo doneli tu meru. Mi moramo da merimo, bukvalno svakoga dana da bi smo, da se ni jedne sekunde ne bismo sekirali, ne bismo brinuli, imamo li dovoljno za potrebe domaćeg stanovništva."

Predsednik Srbije je u svojoj izjavi govorio i o tome da goriva u Srbiji ima dovoljno, ali da su cene i pored zabrane povećanja porasle, zbog toga država preuzima određeni teret, kako bi gorivo moglo da bude dostupno svima. Kako je rekao, u cilju stabilizacije cena goriva, država Srbije će se odreći 20 odsto od ukupnog iznosa akcize.

izvoz
zabrana
namirnice
Aleksandar Vučić

Slične vesti

Najnovije

15:36, Frissítve: 16:37

Studentski dom ili iznajmljeni stan?

U nastavku obrazovanja, studenti treba da očekuju brojne troškove. Među njima, najveći su izdaci za stanovanje. Zbog povoljnih cena većina se odlučuje za studentski dom, ali ako je previše prijavljenih, ostaje mogućnost iznajmljivanja stana.
13:38, Frissítve: 16:24

Cela država priseća se žrtava

Godinu dana nakon masovnog ubistva u beogradskoj školi, cela država seća se stradalih. Televizijski i radijski program jutros je prekinut u 8:41 časova i jednominutnim ćutanjem odata je počast ubijenima u masovnoj pucnjavi.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.