Ugrás a tartalomra

Govor mržnje se mora osuditi i kažnjavati

2022.05.04
17:41
Forrás
Pannon RTV
Svaki govor mržnje treba osuditi, treba da imamo nultu toleranciju prema svakom obliku diskriminacije i razlikovanja – čulo se danas u Subotici na konferenciji pod nazivom „Govor mržnje".

U današnjem društvu tema govora mržnje spada u one koje traže da se o njoj što češće govori, kako bi ga predupredili i sankcionisali.

Položaj manjina u poslednjih 15 godina promenjen je u pozitivnom pravcu – izjavio je dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada Subotice u pozdravnom govoru na konferenciji pod nazivom „Govor mržnje". Rekao je da od pre 10 godina smatra otežavajućom okolnošću ukoliko je krivično delo počinjeno iz mržnje.

„Pre 15 godina mediji su bili puni izveštaja o napadima na Mađare ili druge manjine. Poslednjih godina, zahvaljujući svima nama, uspeli smo da postignemo da se to samo sporadično dešava, ukoliko se uopšte dogodi. Društvena klima se u potpunosti izmenila. U osnovi nema negativne atmosfere prema manjinama, a ovakve konferencije kao današnja doprinose tome da stručnjaci različitih profila iskažu svoje stavove i da se definiše šta je potrebno učiniti u interesu toga da govor mržnje bude što manje prisutan" rekao je dr Balint Pastor, predsednik Skupštine grada Subotice.

Na konferenciji održanoj u Velikoj većnici Gradske kuće predstavljeno je 15 radova koji su se bavili temom tolerancije i govora mržnje. Bilo je reči, između ostalog, o govoru mržnje usmerenom prema manjinama ili pojedinim grupama, kao i načinu sankcionisanja. Takođe, tema je bila i nasilje među mladima na društvenim mrežama.

„Studijom je utvrđeno da je čak 1,9 procenata žrtava sklonije samoubistvu nego njihovi regularni vršnjaci. Takođe, ono na šta se mora ukazati pažnja, jeste da je sve veća zastupljenost dovela do toga da se priča o ovom vidu vršnjačkog nasilja, ali sa druge strane ne postoji pravni okvir, odnosno pravno sankcionisanje onlajn sajberbulinga, kako se inače zove vršnjačko nasilje na društvenim mrežama" rekla je Vida Vilić, kriminolog.

Zbog društvenih mreža govor mržnje je postao mnogo vidljiviji i prisutniji. Izazivanje mržnje prema ranjivim osobama ili grupama može da se širi poput požara.

„Međutim,  ne možemo nikako govoriti o nekoj sada posebnoj ekspanziji. Mislim da mi načelno živimo u tolerantnom društvu, ali da svakako sada zahvaljujući novim tehnologijama on biva za nijansu vidljiviji, nego što je to bilo ranije, kada je to bilo samo na nekom zidu ili možda u nekim javnim glasilima ili u nekoj radijskoj ili tv emisiji. Znači možda se radi o većoj vidljivosti, ali ne o većem broju govora mržnje u našoj zajednici" ocenio je dr Zoran Pavlović, pokrajinski ombudsman.

Konferenciju je organizovao pokrajinski ombudsman i Institut za kriminološka i sociološka istraživanja iz Beograda.

Subotica
dr Balint Pastor

Najnovije

14:10

Hristos vaskrse!

Vaskrsenje Isusa Hrista je praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. U svim pravoslavnim hramovima služe se vaskršnje liturije. Patrijarh srpski Porfirije služio je ponoćnu liturgiju u Hramu Svetog Save.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.