Ugrás a tartalomra

Širi se svinjska kuga u Srbiji

2024.02.02
10:46
2024.02.02
10:53
Forrás
Pannon RTV
Pojava zaraze može stočarima da načini ozbiljnu materijalnu štetu.

U Srbiji se ponovo pojavila svinjska kuga. U selu Banovo Polje pored Bogatića nakon što su na jednoj farmi pronađena grla zaražena svinjskom kugom po rešenju veterinarsko-zdravstvene inspekcije odstranjeno je gotovo 300 krmača, prasića i tovljenika. U Vojvodini se za sada nije pojavila svinjska kuga, a nije primećena ni na prostoru severne Bačke.

Šta je svinjska kuga, kako se širi i da li je opasna po čoveka? Potražili smo odgovore na ova pitanja.

Afrička svinjska kuga ima veliku moć zaražavanja, to je virusno oboljenje koje napada domaće svinje u Evropi, kao i evropske divlje svinje. Bolest ne može da se leči, ne postoji zaštitna vakcina kao vid odbrane. Ukoliko se afrička svinjska kuga pojavi na velikim farmama, mora se odstraniti čitavo stado. Čovek ne oboleva od ove zaraze, ali ima odlučujuću ulogu u odgovornom ponašanju kako bi se zaustavilo širenje bolesti.

Afrička kuga svinja je bolest koja pravi i veliku ekonomsku štetu. Nakon što je uklonjeno zaraženo stado, njihovi torovi moraju da se dezinfikuju u više navrata, trgovina, odnosno kupovina svinja zabranjuje se na regionalnom ili državnom nivou i nije dozvoljeno trgovanje ni živim svinjama, niti izvoz svinjskog mesa ili prerađevina sa zaraženog područja. Ove mere i ograničenja držaocima svinja izazivaju velike neposredne ili posredne finansijske gubitke, isto kao i otkupljivačima, izvoznicima, klanicama i prerađivačima koji sarađuju sa njima. Država plaća odštetu u visini od 100 odsto tržišne vrednosti uklonjenih životinja, ali samo ukoliko je reč o umatičenim grlima.

S obzirom da protiv afričke kuge svinja nema ni lekova, ni zaštitnih vakcina, u slučaju zaražavanja mora se ukloniti čitavo stado, zbog toga su veoma važne mere prevencije.

Veterinar kojem smo se obratili kaže da je prošle godine Srbija uspela da pobedi veliku epidemiju afričke kuge svinja, ali je to nemoguće iskoreniti, dokle god za nju ne postoji zaštitna vakcina. Za razliku od svinjskog gripa, afrička kuga svinja ne predstavlja opasnost u odnosu na čoveka.

Lokalna samouprava u selu Bogatić u regionu Mačve uspela je u proteklih pola godine da se odupre talasu zaražavanja afričkom kugom svinja, ali iako su preventivne mere podigli na viši nivo, 22. januara otkrivene su zaražene svinje. Pogođeno porodično gazdinstvo je izuzetno veliko, imaju oko 300 komada svinja i sve su morali da ih odstrane.

„Uradili smo i dezinfekciju čitavog dvorišta. Na osnovu dogovora sa inspekcijom ponovićemo dezinfekciju. Sve smo uradili u najkraćem mogućem roku. Nadamo se da će sve na ovome stati, i da se dalje neće širiti afrička kuga svinja“ kazao je Teodor Teodorović, zamenik predsednika u Bogatiću.

Na pogođenom području sada će još jedno vreme trajati zabrana prometa i trgovanja životinjama, a inspektori na terenu sa povećanom pažnjom prate situaciju.

Svinjska kuga

Slične vesti

Najnovije

17:41, Frissítve: 18:57

Deli: mi smo na strani mira

Izbori za Evropski parlament biće održani 9. juna, odnosno tačno za mesec dana. Glasanje ima veliki ulog, jer će rezultati tih izbora uticati na stanovništvo EU, ali i na živote Mađara u Vojvodini.

Najčitanije

Nastavljaju se ulaganja u Subotici

U proteklom periodu asfalt je dobilo više ulica, na Vodozahvatu 1 urađena je zamena filterskih ispuna, a rade i na proširenju vodovodne i kanalizacione mreže. SVM želi da ove poslove nastavi i nakon 2. juna.