Ugrás a tartalomra

Nakon 122 godine u Kikindi vraćen Milenijumski spomenik

2018.11.12
17:33
2018.11.12
18:49
Forrás
Pannon RTV
U dvorištu Rimokatoličke crkve Svetog Franje, Laslo Nemet, zrenjaninski biskup osveštao je spomenik podignut još 8. novembra 1896. godine.

U Kikindi je juna 1896. godine podignuta katolička Narodna škola, i u njenom dvorištu formiran je Milenijumski park, u kojem je  tadašnje rukovodstvo želelo da postavi spomenik.

„Začuo se i predlog dr Đeze Kikindaija, javnog beležnika: „Na spomen našoj dičnoj domovini predlažem podizanje spomen krsta. Predlog prihvaćen" – navodim ovo po nekadašnjim beleškama. U međuvremenu jedan ovakav spomenik-obelisk postao je Milenijumski spomenik i to je poklonjeno i podignuto 8. novembra 1896. godine" navodi Tibor Konc, župnik u Kikindi.

Beleške iz 1896. godine do detalja ispsuju događaje na dan podizanja. „Prisutni su izašli u dvorište i umesto milenijumskog krsta, podignut je spomenik u obliku stuba. Učenici su pevali himnu, i nakon prigodnih govora otkriven je spomenik. Svečanost je završena pevanjem svečanih pesama" kaže župnik Tibor Konc.

Tokom Prvog svetskog rata spomenik je iz školskog dvorišta sklonjen na nepoznato mesto. Tibor Konc ga je pronašao na jednom zapuštenom mestu u župi 90-tih godina, i spomenik je ponovo podignut prošlog četvrtka.

„Osećamo odgovornost da današnji hrišćani treba nesšto da učine da sačuvaju svoja hrišćanska i nacionalna osećanja, jer oni idu jedno uz drugo. Svaka situacija je za to dobra, a spomenik smo obnovili od donacija vernika" kaže župnik Tibor Konc.

Za ponovno postavljanje spomenika odabran je 8. novembar kao dan kada je 1896. godine prvi put podignut. 

spomenik
Rimokatolička crkva
Laslo Nemet

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.