Ugrás a tartalomra

Tužno sećanje na Hladne dane u Novom Sadu

2019.01.23
20:20
2024.03.19
08:44
Forrás
Pannon RTV
Brojni politički lideri i građani okupili su se na komemoraciji zločina počinjenog pre 77 godina.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap/nr

Tokom Drugog svetskog rata, 1942 godine su mađarske vojne grupe izvršile masovno ubistvo na etničkoj bazi, ubijeno je oko 4 hiljada ljudi, uglavnom Srba i Jevreja. Kod spomenika "Porodica" okupljenima se obratio gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević rekavši da je to bilo masovno ubistvo kakvo civilizacija ne pamti. "I zato su ovaj januarski muk i ova ledena tišina Dunava i ovo sećanje na najtužnije dane u istoriji Novog Sada poruka da nikad nećemo zaboraviti i da nećemo dozvoliti da više i jedna stranica istorije našeg grada bude obeležena crnim florom zbog nečije mržnje" – naglasio je Vučević.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap/nr

Glavni rabin Jevrejske zajednice u Srbiji Izak Azriel je kazao: "Okupili smo se ovde, na ovom novosadskom školskom času da se podsetimo lekcije koja se nikada ne zatvara. Ne pripada onim lekcijama za koje kažemo - naučili smo ih. Zapamtili smo ih iz prostog razloga što život uvek satka situacije u kojima nas stavi pred ispit, da vidi da li smo naučili tu lekciju dobro".

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap/nr

Vladika bački Irinej je izajvio: "Negde se od onog vremena pre 77 godina do danas svakodnevno dešavaju tragedije poput novosadske racije. U raznim izdanjima, ali na žalost sa istom suštinom. Zato mislim da treba da se molimo i činimo sve što do nas stoji, da se to ne ponovi, ali i da prestane već jedanput u svetu u kojem živimo.”

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap/nr

Položeni su venci žrtvama racije. U ime građana Novog Sada gradonačelnik Miloš Vučević, pokrajine Vojvodine predsednik vlade Igor Mirović, pokrajinske skupštine predsednik Ištvan Pastor, Republike Mađarske ambasador u Beogradu Atila Pinter, dok su cveće položili i predstavnici jevrejske i romske zajednice.

Hortijev režim je 1943 pozvao na odgovornost počinioce zločina u šajkaškoj regiji, a nakon završetka Drugog svetskog rata je Budimpešta predala glavnog optuženog koji je zbog ratnih zločina kažnjen smrtnom kaznom. U zimu 1944-45 su tokom jugoslovenske vojne uprave bez suđenja partizani izvršili odmazdu u Vojvodini, kada su žrtve bili ne samo Mađari, već i Srbi drugačijih uverenja, te vojvođanske Švabe. Godine 2013 su predsednici Srbije i Mađarske Tomislav Nikolić i Janoš Ader zajedno pognuli glave pre spomenikom žrtvama dvaju naroda u Čurugu, u znak istorijskog pomirenja. Pre toga je predsednik Mađarske u skupštini Srbije zatražio oprost za zločine počinjene od strane Mađara u Drugom svetskom ratu.

Novi Sad
Hladni dani
racija

Najnovije

14:09

Poskupeli luksuzni proizvodi u Srbiji

U Srbiji je od 1. maja poskupelo nekoliko luksuznih proizvoda. Od utorka će i pušači morati da plaćaju više za jednu paklu cigareta nego do sada. Dobra vest je da ove godine više ne moramo da brinemo o poskupljenju struje i gasa.
16:37, Frissítve: 17:46

Čije jaje je najtvrđe?

U Mokrinu je po 34. put održano Svetsko prvenstvo u tucanju farbanim jajima. Manifestacija se održava svake godine na dan pravoslavnog Vaskrsa, a učesnici dolaze ne samo iz Srbije, već i iz mnogih drugih delova sveta.
16:28

Hristos vaskrse!

Vaskrsenje Isusa Hrista je praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. U svim pravoslavnim hramovima služe se vaskršnje liturije. Patrijarh srpski Porfirije služio je ponoćnu liturgiju u Hramu Svetog Save.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.