Ugrás a tartalomra

Knjiga o Sekeljima u južnom Banatu

2019.03.25
20:34
2019.03.25
21:05
Forrás
Pannon RTV
Na srpskom jeziku pojavila se nova knjiga o Mađarima- Sekeljima koji žive u južnom Banatu. Knjiga je predstavljena u Pančevu, u mađarskom kulturnom centru.

Autor knjige je Valerija Kiš koja je na srpskom jeziku napisala istoriju ove narodne skupine. Na predstavljanju dela, u Mađarskom kulturnom društvu „Petefi Šandor" u Pančevu, o delu je govorila Aleksandra Đurić Milovanović i u ime izdavača Banatskog naučnog centra rekla je: „Ovo je knjiga za sve koji žele da upoznaju istoriju Sekelja, koji žive u južnom Banatu, u okolini Pančeva, i u gradu Pančevu. Kako je pisana na srpskom jeziku, dostupna je široj čitalačkoj publici, a osim toga pisana je jasnim, lako razumljivim jezikom".

Valerija Kiš već gotovo 10 godina živi i radi u Budimpešti. Prema njenim rečima za nastanak knjige može da zahvali i tome što tako dugo živi daleko od rodnog mesta.

„Često se događalo da poznanici, prijatelji iz Pančeva ili Srbije dođu do Budimpešte i tokom šetnje pojavi se pitanje istorije, a da oni nisu znali koji je to mađarski narod koji tamo sa njima živi. Zbog toga sam smatrala važnim da ljudima pokažem u kakvoj multikulturalnoj sredini žive" kaže Valerija Kiš, autor knjige.

Predstavljanje knjige planirano je u Vršcu, Beogradu i Budimpešti. Izdavanje knjige pomogao je grad Pančevo i Mađarsko kulturno društvo „Petefi Šandor".

Banat
Sekelji

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.