Ugrás a tartalomra

Segedinski studenti i privrednici u štampariji „Čikoš"

2019.05.23
21:38
Forrás
Pannon RTV
Cilj stručne posete socijalnog preduzetništva bio je da se mladi i privrednici upoznaju sa preduzećem u kojem rade osobe sa invaliditetom.

Goste iz Mađarske kroz pogon štamparije „Čikoš" poveo je Jožef Čikoš, njen osnivač koji je i predstavio preduzeće. Rekao je da je od početka preduzeće zapošljavalo osobe sa invaliditetom.

„Od 53-54 zaposlena imamo 32 osobe sa invaliditetom, tako da oko 60 odsto su oni koji žive sa nekom vrstom invaliditeta. Mi smo to prvi u Srbiji započeli 1993. godine kao privatnici da ih zapošljavamo" kaže Jožef Čikoš, vlasnik, Grupacija „Čikoš".

Stručna poseta organizovana je u okviru IPA projekta i usmerena je na popularisanje zapošljavanje socijalno osetljivih grupa u Srbiji i Mađarskoj. „Reč je o ljudima koji su gurnuti na periferiju društva. Na teritoriji Evropske unije je 10 odsto privrednika koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom, što čini oko 11 miliona ljudi. Ovu dobru praksu, koju Evropska unija u potpunosti podržava, želeli bi da uvedemo u Srbiju, jer i ovde posluju odlični poslodavci" kaže Đerđ Terek, predsednik, Mađarsko-srpska trgovinska i privredna komora, Mađarska.

Đerđ Terek je dodao, u Srbiji još nije rašireno zapošljavanje osoba sa invaliditetom, iako su poslodavci obavezni da na 20 zaposlenih, radno angažuju jednu osobu sa teškoćama u kretanju, ili iz socijalno osetljive grupe.

Subotica
Segedin

Najnovije

13:38, Frissítve: 13:55

Cela država priseća se žrtava

Godinu dana nakon masovnog ubistva u beogradskoj školi, cela država seća se stradalih. Televizijski i radijski program jutros je prekinut u 8:41 časova i jednominutnim ćutanjem odata je počast ubijenima u masovnoj pucnjavi.
17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.