Ugrás a tartalomra

Apostolski nuncij: istinsko razumevanje Srbije i Vatikana

2023.04.13
10:13
2023.04.13
10:25
Forrás
Pannon RTV
U intervjuu za Panon RTV apostolski nuncij Santo Ganđemi govorio je o odnosu Svete Stolice prema vlastima u Prištini, mogućoj poseti pape Srbiji, kao i o potrebi prihvatanja i razumevanja radi stvaranje opšteg dobra.

Odnosi između Srbije i Vatikana su dobri i oni potiču iz istinskog razumevanja, rekao je Santo Ganđemi, apostolski nuncij u intervjuu za medijsku kuću Panon RTV sa sedištem u Subotici.

Ambasador Svete stolice u razgovoru je podsetio da je pre nekoliko godina predsednik Srbije posetio Vatikan. "Njegova poseta označila je osnaživanje tih odnosa, koje uvek iznova treba potvrđivati traženjem zajedničkih interesa. Naravno, pre svega radeći u interesu onoga što je najbolje za građane Srbije. Poznato je da Sveta Stolica, za razliku od drugih država, nema ekonomskih, političkih, niti vojnih interesa. Jedini interes koji mi zastupamo jeste opšte dobro” rekao je ambasador Vatikana.

Tokom boravka u Subotici, apostolski nuncij u više navrata govorio je i o dijalogu Beograda i Prištine. Kada je u u pitanju odnos Vatikana prema ovom pitanju, Santo Ganđemi je rekao da Sveta Stolica ne želi da menja svoju poziciju. ”Ta situacija je jako važna, a istovremeno je vrlo jasna. Sveti Otac ne želi menjati sadašnju poziciju. Pre nekoliko godina imenovan je apostolski nuncij za Prištinu, za područje Kosova. Imenovanje apostolskog izaslanika ne znači priznanje, nego da postoji interes Svete Stolice za očuvanje verskih sloboda, naročito tamošnje malobrojne katoličke zajednice. Dakle, Sveta Stolica sa zanimanjem gleda prema toj novoj zemlji, koju mnogi priznaju, ali sa naše strane nije doneta nikakva odluka, već samo održavamo dobre odnose” kazao je Santo Ganđemi.

Apostolski nuncij Santo Ganđemi je nakon službovanja u Rumuniji, Južnoj Americi i Africi, prošle godine došao u Srbiju.
“Moj posao kao predstavnika Svete Stolice odvija se na dva koloseka” rekao je ambasador Svete Stolice. ”Prvi je odnos s vlastima, odnosno, prioritet mi je nastaviti dobre odnose koji postoje sa srpskim vlastima, koji su takvi još od samih početaka, odnosno otkako su u starom političkom sistemu uspostavljeni diplomatski odnosi. Oni potiču od pre 100 godina, tačno od 1920. godine. Potom je dolazilo do promena političkih situacija. Dakle, prioritet je nastaviti dijalog s vlastima i zajedno raditi za opšte dobro ove zemlje. Drugi prioritet ima versko značenje, i ono se ne odnosi samo na Katoličku crkvu u Srbiji, nego i na nastavak dijaloga i negovanje zajedništva sa Pravoslavnom crkvom. Taj dijalog treba više da se sastoji od konkretnih dela, nego od dokumenata.”

Na pitanje o mogućem dolasku pape u Srbiju, apostolski nuncij Santo Ganđemi je rekao:
”Verujem da je to papin san, a jednako tako i san mnogih stanovnika Srbije. Nadamo se da će se on jednog dana moći ostvariti. Mnogo  je toga o čemu je potrebno razgovarati. Papa ne isključuje mogućnost da jednog dana dođe. Verujem da ni Pravoslavna crkva, niti starešine drugih hrišćanskih crkava ne isključuju takvu mogućnost. Vremenom će to sazreti, a mi se nadamo da je to moguće.”

U Budimpešti već traju pripreme za drugi dolazak pape, i govoreći o tome ambasador Vatikana je podsetio da je papa prvi put posetio glavni grad Mađarske povodom Euharistijskog kongresa, a da je važno naglasiti da ovog  puta želi da poseti narod.

“Ovde u Srbiji pripreme se mogu dogoditi u ovom delu, odnosno, u Subotici, ona je najbliža, a velike pripreme se odvijaju u Budimpešti. Nakon Rumunije, papa dolazi u Mađarsku. Nadamo se da će se vrata otvoriti i u drugim obližnjim zemljama. Mi ćemo se pripremiti  za taj susret sa papom, koji iako kratak, može biti lep događaj za sve, pravi blagoslov. Kuda  god papa Franja ide on nosi poruku, koja je uvijek poruka bratstva i mira. Smatram da zajedno trebamo raditi kako bismo stvorili zemlju i društvo, utemeljeno na prihvatanju i razumevanju, kako bi radili na opštem dobru. To je poruka koju svijet danas očekuje od verskih zajednica, a to je poruka mira i zajedničkog života” rekao je Santo Ganđemi.

Ambasador Vatikana je pred Uskršnje praznike po gregorijanskom kalendaru boravio u poseti Subotici, odnosno Subotičkoj biskupiji, i ovde je dočekao i praznik Isusovog uskrsnuća koji su katolički vernici praznovali 9. aprila. Tokom boravka u Subotici, izaslanik Svete Stolice, osim što je obišao važna katolička svetilišta na severu Bačke i učestvovao u misama, imao je susrete i sa Ištvanom Pastorom, predsednikom Skupštine Vojvodine, Stevanom Bakićem, gradonačelnikom Subotice, dr Balintom Pastorom, predsednikom Skupštine grada i Imre Kernom, zamenikom gradonačelnika.

Apostolski nuncij objasnio je da je razlog njegovog dolaska što Subotička biskupija na svom čelu nema biskupa. “Mogu reći da radimo na tome da ova zajednica, koja je najveća u Srbiji – Subotička biskupija obuhvata veliku katoličku zajednicu – uskoro dobije biskupa koji će biti na visini zadatka i prema očekivanjima vernika ovog kraja. Znamo da su ovde vernici različitih jezika i taj aspekt treba imati u vidu prilikom izbora naslednika pokojnog biskupa”.

Interju možete da pogledate na našem sajtu
https://pannonrtv.com/tv/szubjektiv/szubjektiv-az-uj-papai-kovet-szabadkai-latogatasa

Za video materijal obratite se našoj redakciji office@pannonrtv.com

apostolski nuncij
Vatikan
ambasador Vatikana
Santo Ganđemi

Najnovije

16:37, Frissítve: 17:46

Čije jaje je najtvrđe?

U Mokrinu je po 34. put održano Svetsko prvenstvo u tucanju farbanim jajima. Manifestacija se održava svake godine na dan pravoslavnog Vaskrsa, a učesnici dolaze ne samo iz Srbije, već i iz mnogih drugih delova sveta.
16:28

Hristos vaskrse!

Vaskrsenje Isusa Hrista je praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću. U svim pravoslavnim hramovima služe se vaskršnje liturije. Patrijarh srpski Porfirije služio je ponoćnu liturgiju u Hramu Svetog Save.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.