Ugrás a tartalomra

Biljke se dobro razvijaju, ali treba paziti na pojavu štetočina

2024.03.11
16:33
2024.03.11
17:04
Forrás
Pannon RTV
U opštini Kanjiža žitarice dobro napreduju, ali se na sve više mesta pojavljuju gljivične bolesti. U slučaju uljane repice sada je najaktuelnija zaštiti od insekata.

Ozime žitrice lepo se bokore, ponegde su već formirale i stabljiku.  To je rezultat blage zime, jer na našem prostoru temperatura je bila za pet, a bilo je dana kada je bila i za sedam stepeni viša od prosečne temperature. Paralelno sa tim, na pojedinim parcelama pojavila su se gljivična oboljenja.

„Imamo ozimu pšenicu, ozimi ječam i ozimu zob. Završili smo obradu pred bokorenje, lepo se bokore, dakle imamo lepu njivu. Nažalost, na zobi se pojavila rđa, i protiv toga se već štitimo, a i velika je šteta od miševa, i od toga se štitimo“ kaže Balaž Kelemen, proizvođač iz Mola.

U slučaju žitarica formirana je mikroklima čija posledica je pojava mrlja na listovima, i poljoprivrednici moraju i protiv toga da deluju. Na sve više mesta sreću se sa rđom, koja već zahteva upotrebu hemijskih sredstava. Nisu spokojni ni odgajivači uljane repice, na sve više mesta se pojavljuju štetočine.

„Uljana repica se jako lepo razvija, i pojavila se mala repičina pipa, a treba obratiti pažnju i na pojavu repičinog sjajnika, jer žute posude i lepkovi za glodare hvataju sve više ovih repičinih sjajnika“ kaže Ildiko Šterbik, inžinjer agronomije iz Kanjiže.

U slučaju ozimih žitarica i uljane repice sada postoji velika potreba za vlagom. U opštini Kanjiža ovog januara palo je 27 milimetara, u februaru 11 milimetara, a tokom marta za sada je izmereno 16 milimetara kiše.

štetočine
žitarice
pšenica
zaštita biljaka
Ildiko Šterbik

Slične vesti

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.