Ugrás a tartalomra

Bogata ponuda na pijaci, ali je potreban i debeo novčanik

2022.12.18
15:26
2022.12.18
17:58
Forrás
Pannon RTV
Za nedelju dana stiže Božić.

Posmatrajući bogatu ponudu uporedili smo i to da u odnosu na prošlu godinu, koliko treba više platiti za božićnu trpezu, šta je najviše poskupelo i šta je ono što je, možda ove godine jeftinije, kao i da li ima dovoljno sveže ribe i na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine ribe.

Jaja su nezaobilazna za pripremu božićnih kolača i torti i po komadu koštaju od 20 do 22 dinara, dok je prošle godine u ovo vreme za njih trebalo izdvojiti između 13 i 14 dinara. Namirnica koja u poslednjih pet godina ima istu cenu je mak. Pet godina kilogram maka košta 800 dinara, u zrnu ili samleven. Cena jezgra oraha opala je u odnosu na prošlu godinu kada je kilogram bio između 1.200 i 1.400 dinara, a sada je hiljadu dinara.

Nema svako vremena da pripremi kolače za praznike. Na Mlečnoj pijaci je bogata ponuda sitnih kolača, lincera, limun kocke, ruske kape, žerbo, minjoni i još mnogo toga.

„Praznična navala je već počela, kilogram  prodajemo za 1.200 dinara. Imamo mnogo različitih vrsa peciva, i posnih i kremastih podjednako. Ponuda je zaista velika“ kaže Mirjana Stupar, prodavačica kolača.

Za posnu pasulj čorbu na badnji dan može se nabaviti mnogo različitih vrsta pasulja, a cena po kilogramu zavisi od vrste i kvaliteta, i ide od 200 do 700 dinara, i uglavnom je ista kao i prošle godine u ovo vreme. Roža Varga, prodavačica mlečnih proizvoda kaže da uz pasulj čorbu neizostavno ide uprženo maslo.

„Košta 200 dinara, prošle godine je bilo 150, sada je 200 dinara. Sve pripremimo za pasulj čorbu, povrće u slanu vodu, to je ukusno, nema ničeg ukusnijeg od božićne čorbe od pasulja, jer joj puter toliko doprinese ukusu. Sa tim ga treba začiniti. To je onda veoma, veoma ukusno za jelo. Tako je dobro, da tokom cele godine ne pravimo tako ukusno“ kaže Roža Varga, prodavačica mlečne robe.

Ispred ribarnice vijuga dugačak red. U ovo vreme podjednako se traži i slatkovodna i morska riba. Za praznike ima dovoljno svežih šarana, svakog dana stiže sveža roba, a u odnosu na prošlogodišnji Božić cena je dvostruko viša, 699 dinara za svežu ribu, kaže Beata Šuli, prodavačica ribe.

A, na šta treba da obratimo pažnju kada kupujemo svežu ribu?

„Na prvi pogled se vidi da je lepa crvena,  ili beličasta, ne daj bože da počne da zeleni, onda je već katastrofa. Krljušt joj je najčešće sjajna. Na ribi postoji sloj sluzi od koje je sjajna. Ima mnogo riba na kojima se to vidi i kada više nije živa, kada je već očišćena. Ako se to vidi, onda je sveža“ kaže Beata Šuli, prodavačica ribe.

Na božićnoj trpezi mesto je i crvenoj jabuci i belom luku.

„Imali smo dobar rod belog luka, tako da počeli smo sa višom cenom, ali mora se prodati jeftinije, jer ne prolazi. Četiri lepe glavice prodajemo za 100 dinara, ili 350 dinara za kilogram, ali ljudi uglavnom ne kupuju na kilogram. Jabuke prodajemo od 50 do 100 dinara, a sada traže crvene jabuke“ kaže Jožef Maša, proizvođač.

Značajno je porasla i cena božićnih pekarskih proizvoda. Komad gube je 35 dinara, a pletenog kolača od kilogram 300 dinara, dok za kolač od pola kilograma treba dati 200 dinara. Med u tegli od kilogram košta od 800 do 1.200 dinara, u zavisnosti od vrste, što je u proseku 100 dinara više nego prošle godine u ovo vreme.

I na kraju, delikates božićne trpeze. Ćurka je značajno skuplja nego prošle godine u vreme Božića, ali je i potražnja velika.

„Nema mnogo domaće ćurke, cena je 1.200 dinara za kilogram. Cena pazinske ćurke je 1.000 dinara za kilogram“ kaže Laslo Tari, prodavac živinskog mesa.

Konfekcionirano za pečenje ćureći batak se prodaje za 1.300 a ćureća prsa za 1.400 dinara, a leđa za supu koštaju 400 dinara.

pijaca
Mlečna pijaca
božić

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.