Ugrás a tartalomra

Bunare potrebno bušiti sve dublje

2022.04.07
17:26
2022.04.07
17:35
Forrás
Panon RTV
Peščano područje na severu Bačke moglo bi se suočiti s ozbiljnom nestašicom vode zbog sve intenzivnijeg navodnjavanja.

Iako je to područje jedan od najnižih delova Karpatskog basena i stoga ima značajne zalihe pitke vode, zbog suše se moraju bunari bušiti sve dublje i dublje, jer čak i na dubini od četrdeset do pedeset metara oni nemaju dovoljne zalihe vode ili voda nije pitka.

Suša, nedostatak padavina i sve jači vetar teraju poljoprivrednike da ovo peščano područje sve više zalivaju, jer se usled jakih udara vetra ovo područje isušuje intenzivnije. Ali, za navodnjavanje se obično voda dobija iz zaliha pitke vode, zbog čega je potrebno bušiti bunare sve dublje na peščanom području. To dugoročno čak može dovesti do nestašice pitke vode, kažu stručnjaci.

Sabolč Galgoci, proizvođač iz Bačkih Vinograda, upravo sadi krompir. Odmah nakon toga treba početi sa zalivanjem. Proizvođač sa ovog peščanog područja, takođe, ima iskustvo da postoji sve veći nedostatak vode.

"Naši bunari su na oko 100-110 metara, zavisno od lokacije, dubine su od 100-110 metara. Primetno je da kada u tom području duvaju vetrovi, nivo vode pada."

Robert Katona, predsednik Mesne zajednice Bački Vinogradi, koji je i sam proizvođač, potvrdio je da je dubina bunara za navodnjavanje u naselju i oko njega između 100 i 120 metara, što je praktično teren zaliha pitke vode. Dodao je da su proizvođači prisiljeni da navodnjavaju svoje zemlje vodom sa ove dubine. U poslednje tri godine gotovo da i nije bilo zimskih padavina. Bački Vinogradi se nalaze u području s peskovitim tlom i navodnjavanje je vrlo važno. To pak može uzrokovati nedostatak pitke vode.

„Da, mogao bih reći da dugoročno, iako smo ovde praktički na jednoj od najnižih tačaka u Karpatskoj kotlini, gde su zalihe pitke vode velike, već su i u vodovodu u Bačkim Vinogradima videli da nivo vode opada, a to je nedvosmisleno, posledica zalivanja. Vodni kapacitet vodovoda je takođe smanjen zbog navodnjavanja."

Zbog nedostatka padavina nivo podzemnih voda se smanjuje, zbog čega opada i vodostaj bunara, kaže Čaba Torma. Čovek osposobljen za bušenje bunara iz Hajdukova kaže da još uvek postoje mesta na kojima se pitka voda sa odgovarajućim sastavom može dobiti iz male dubine, međutim kvalitet pitke vode je daleko od primerenog za neke bunare dublje od 100 metara.

„Analize pokazuju da su hidrohemijski parametri, poput železa, mangana i drugih mikro- i makroelemenata, koji su prisutni u vodi, prikladniji u slojevima ispod sto metara. Nasuprot tome, u površinskim bunarima, na dubini od 30, 40, 50 metara, postoji prisustvo nitrata i nitrita koji su štetni po zdravlje."

Čovek osposobljen za bušenje bunara, je kao primer, naveo prošlu godinu, kada je većina poljoprivrednika intenzivno navodnjavala, što je rezultovalo značajnim padom vodostaja i potrebom za bušenjem sve dubljih bunara.

bunar
voda

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.