Ugrás a tartalomra

I dalje bez rešenja za snabdevanje vodom Zrenjanina

2018.07.02
18:35
2024.03.19
08:40
Forrás
Pannon RTV
Zakon ne dozvoljavaju da snabdevanje vodom obavlja privatno preduzeće ipak, zrenjaninska opština je pre tri godine sklopila ugovor sa privatnikom.

Pre godinu dana fabrika vode u Zrenjaninu krenula je u probni rad, ali i dalje je zabranjeno korišćenje vode sa slavine. Građani ili čekaju u redu ispred ekološkog bunara, ili kupuju pakovanja vode. Jedan Zrenjaninac nam kaže: „Znamo da je nivo arsena povećan, ali mi nemamo kud, niti šta drugo da pijemo. Jedino ovo. A, i kada je tovarimo u balone i stoji kući, da li je to isto zdravo? Nije."

Fabrika vode koja se ne koristi postala je veliki problem države. U lokalnoj samoupravi sada se nadaju da će uz podršku države obezbediti sedam-osam miliona evra procenjenih ulaganja u postrojenje za prečišćavanje. U međuvremenu, i dalje je mnogo pitanja bez odgovora. Dušan Kokot član udruženja građana „Zajedno za vodu" kaže: „Posle nekoliko protesta i tribina, prošle nedelje smo predali, kao građanska inicijativa „Zajedno za vodu", krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu protiv NN lica. Mi znamo ko su potpisnici ugovora, ali ne znamo ko sve stoji iza toga".

Članovi Zrenjaninskog socijalnog foruma smatraju da se komunalni problemi ne mogu rešiti bez učešća građana, zato su pokrenuli seriju razgovora o najvećem komunalnom problemu grada. Miroslav Samardžić, aktivista zrenjaninskog socijalnog foruma kaže: „Sada se javlja nova ideja da već izgrađeno postrojenje za prečišćavanje vode otkupe grad ili država, mi ne znamo ko, pri čemu stručnjaci za tehnologiju vode smatraju da bi najpre neophodno bilo da se pregleda to postrojenje, to jest da ekipa stručnjaka koji se razumeju u tu oblast oceni kvalitet tog postrojenja."

Na razgovorima u vezi fabrike vode novinar Zoran Dedić doveo je u sumnju da je italijansko društvo „Zilion" uopšte i uzelo učešća u rešavanju problema Zrenjanina sa pijaćom vodom, iako je prilikom potpisivanja ugovora prisutan bio i italijanski ambasador.

„Neko je večeras rekao da je voda velika politika, pre neki dan je Fiskalni savet ocenio da će Srbiji trebati 8,5 milijardi evra da uloži u ekološke probleme. To će biti veliki biznis, veliki posao, i normalno je da Zrenjaninci treba da budu oprezni" kaže Zoran Dedić.

Na razgovorima je učestvovalo pedesetak građana. Pozvan je direktor gradskog vodovoda, firma koja je gradila fabriku vode,  kao i nadležni iz Fiskalnog saveta. Međutim, na tribini niko od pozvanih nije se pojavio. Stanovnicima Zrenjanina pak ostaje i dalje nagađanje, i korišćenje vode sa eko-bunara. 

Zrenjanin
voda

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.