Ugrás a tartalomra

Kako bi se cene goriva mogle osloboditi od određenih poreza?

2021.08.25
17:23
2021.08.25
17:36
Forrás
Pannon RTV
Gorivo je u Srbiji i dalje najskuplje u regionu, cene se povećavaju na nedeljnom nivou. Zemlja gubi ogromne prihode zbog činjenice da putnici u tranzitu kod nas veoma retko kupuju gorivo.

Stručnjaci smatraju da bi trebalo da se razmotri kako bi se cena naftnih derivata mogla osloboditi od određenih poreza i nameta.

U Srbiji je cena goriva od početka godine porasla za više od 20 dinara po litru. Prerađivači to objašnjavaju rastom cene nafte na svetskom tržištu. Trenutno bezolovni benzin od 95 oktana košta otprilike 161 dinar, dizel gorivo 162 dinara, dok kvalitetniji dizel sa dodatkom aditiva košta 168 dinara po litru, a bezolovni benzin ekstra klase od 100 oktana 172 dinara. Istovremeno je porasla i cena auto-gasa po litru, koja sada prelazi 90 dinara.

Dragan Vuković sa Palića smatra da je jasno da srpski vozači automobila plaćaju najskuplje gorivo u regionu.

„Upravo sam prošao tri zemlje, u sve tri je gorivo jeftinije, u proseku 10, 12, 15 odsto. Dakle, od Crne Gore, preko Bosne i Hercegovine do Srbije, razlika u ceni može biti čak 30 dinara. Može reći da je najjeftinije gorivo u Bosni i Hercegovini. Vidim da je ovde kod nas benzin ponovo poskupeo, 160-170 dinara, pa to nema nigde."

Zoltan Halas je primoran da se svaki dan vozi od Radanovca do Palića, kod lekara ili u apoteku. Uvek tankuje gorivo za određeni iznos, ali za to dobija sve manje dizela.

„Dve hiljade dinara, za toliko neka toče, pa koliko za dve hiljade dinara izađe."

Žolt Husar iz Horgoša vozi jedan stari Yugo.

„Koristim običan benzin, najjeftiniji.

- Koliko on sada košta?

- 161 dinar i ne znam koliko para.

- Skup je?

- Pa nažalost, skup je."

Prema rečima ekonomiste Imrea Zomborija, glavni razlog povećanja cena goriva je povećanje cene sirove nafte na svetskom tržištu.

„Od oktobra prošle godine cena je porasla sa 40 na 70 dolara po barelu, dakle na 70 dolara, što je prilično veliko povećanje."

To je u funkciji ponude i potražnje. Zbog strogih ograničenja, uvedenih prošle godine zbog pandemije, potražnja za gorivom značajno je opala u čitavom svetu. Cena sirove nafte je takođe naglo pala. Zatim je, kao rezultat vakcinacije, sve više ljudi ponovo počelo da putuje, a takođe se značajno povećao i teretni transport, što je dovelo do naglog skoka potražnje za gorivom, što je opet drastično povećalo cenu naftnih derivata - objasnio je ovaj stručnjak. On je dodao: Za Srbiju bi bilo isplativije da smanji akcize i druge oblike oporezivanja goriva.

„Prevoznici u tranzitu veoma retko toče gorivo u Srbiji, upravo zbog onoga što ste i vi rekli, zbog odnosa cene, pa bi možda trebalo razmisliti o tome da se donese drugačije odluka, jer bi to zapravo povećalo potrošnju, a državna kasa ipak ne bi dobila manje novca."

Trenutno naime svi vlasnici automobila u Srbiji, koji to mogu da urade, rezervoare svojih vozila pune u onim susednim zemljama, gde je gorivo najjeftinije.

gorivo
porez
benzin
akcize

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.