Ugrás a tartalomra

Kako nova ograničenja utiču na našu svakodnevicu?

2020.11.25
07:09
2020.11.25
07:19
Forrás
Pannon RTV
Zbog stalnog rasta broja zaraženih korona virusom i pogoršanja epidemiološke situacije, vlada Srbije je juče uvela nova ograničenja koja će ostati na snazi do 3. decembra.

Pored postojećih mera, koje su se pre svega odnosile na nošenje zaštitne maske i držanja fizičke distance, uvedena su i nova ograničenja koja važe u prvom redu za ugositeteljske i druge uslužne delatnosti, ustanove kulture, kao i vozila javnog prevoza.

Mada u trenutku uvođenja novih mera nije bilo potpuno jasno na koje se aktivnosti još odnose, osim ugostitelja, sve je postalo jasnije kada su detalji objavljeni u Službenom glasniku. Na osnovu toga u periodu od 24. novembra do 3. decembra 2020. godine restorani, kafeterije, barovi, klubovi, tržni centri, prijemne kancelarije, pozorišta, bioskopi i druge kulturne ustanove ne mogu da rade od 18 časova do 5 časova izjutra narednog dana. Maloprodajni objekti mogu biti otvoreni do 21 čas. Dakle, sve prodavnice garderobe, namirnica i druge robe koje nisu u okviru nekog tržnog centra i dalje mogu da rade do 21 čas. Ovde spadaju i pekare i buregdžinice.

Ugostiteljski objekti se zatvaraju u 18 časova, kao i prijemne kancelarije i trgovački centri. U pozorištima i bioskopima poslednje predstave i projekcije treba da se završe takođe do tog vremena. Do 21 čas mogu da rade prodavnice životnih namirnica, kiosci, butici, prodavnice rukotvorina, banke, pošte, pa i frizerski saloni. Biljana Trifković, firzerka kaže: „Za frizerske i kozmetičke salone ostaju stare mere, do 20 časova možemo da radimo i tako ćemo raditi kao i do sada. Što se tiče mera, i to je standardno, koristimo zaštitne maske, rukavice, dezinfekciona sredstva, i mi i klijenti koji ulaze u salon."

Najnovija ograničenja ne odnose se na teretane. Atila Etveš, vlasnik sale za vežbanje kaže: „Naše radno vreme za sada nije ograničeno, dakle, sala je otvorena od 7 časova ujutru do 21 čas uveče. Očigledno su procenili da mi ne spadamo u mesta sa ekstremnim faktorom rizika, gde bi se u toj meri širio virus. Nezavisno od toga mi se pridržavamo propisanih mera."

Nema nikakvih ograničenja, odnosno 24 časa mogu da budu otvorene apoteke i benzinske pumpe, kao i ugostiteljska preduzeća koja imaju dostavu hrane. Nošenje zaštitne maske obavezno je u zatvorenim prostorima, ali i na otvorenom prostoru gde nije moguće obezbediti fizičku distancu, kao recimo, prilikom stajanja u redu.

U kafeterijama i restoranima maska se može skinuti tek kada se sedne za sto, a mora se nositi prilikom ulaska ili izlaska iz objekta, ili tokom odlaska u toalet.

Na otvorenim prostorima, kao i na zatvorenim, na okupu može biti najviše petoro ljudi. Toliko ih može biti i na porodičnim okupljanjima i kućnim žurkama. Od ovoga su izuzeta radna mesta, škole, prodavnice, tržni centri i slični objekti u kojima za svaku prisutnu osobu može da bude obezbeđeno najmanje četiri kvadratna metra prostora.

U nove mere spada i preporuka rada od kuće, iz najmanje dva razloga: kako bi se smanjio broj kontakata između ljudi, a to bi dovelo i do rasterećenja javnog prevoza. Sa tim u vezi je i novina da se vozila javnog prevoza mogu popuniti samo do polovine, zbog čega će, u slučaju potrebe, u vreme špiceva, povećati broj vozila.

U Srbiji za sada nema najave za uvođenjem mere zabrane kretanja.

ograničenja
Srbija
efekat
koronavírus

Najnovije

15:27, Frissítve: 15:34

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.