Ugrás a tartalomra

Kamenje spoticanja u znak sećanja na stradale Jevreje u Novom Bečeju

2021.09.14
20:16
2021.09.14
20:23
Forrás
Pannon RTV
U Novom Bečeju održana je komemoracija povodom 80 godina od deportacije Jevreja. U sećanje na stradale u banatskoj opštini postavljeno je Kamenje spoticanja i spomen ploča.

Ovom događaju je, osim poglavara jevrejske i katoličke crkve, nemačke ambasade i predstavnika lokalne samouprave, prisustvovao i Isak Asiel, glavni rabin Srbije. Nakon što je očitao kadiš, na trotoar ispred Šlezinger palate postavljeno je 14 Kamenova spoticanja.

Iz Kikinde, Novog Kneževca, Čoke i Novog Bečeja ukupno je deportovano sedam stotina Jevreja. Među njima bilo je i dvoje pripadnika čuvene porodice Šlezinger koja je bila uticajna u privrednom životu naselja.

„Šlezingerovi su, između ostalog, dobili primat da budu prvi, ako se to može reći da su prvi, dobrom voljom porodice koja je otkupila kuću, dobrom voljom pokrajine koja je proglasila, koja je postavila zaštitu kulturnog dobra" rekla je Ljiljana Popov, predsednica Jevrejske opštine Zrenjanin.

U Novom Bečeju između 1865. i 1947. godine postojala je sinagoga koja je prodata, a kasnije i srušena. Na mestu gde je  nekada bio hram postavljena je spomen ploča.

„Kamen spoticanja otvara pitanje koje spotiče i postavlja: čekaj, šta se ovde desilo? Ovde su ljudi koji su živeli svojim životom jednostavnih građana Novog Bečeja, koji su doprinosili Novom Bečeju i otrgnuti su iz Novog Bečeja i ubijeni zarad jedne ideologije" rekao je Isak Asiel, glavni rabin Srbije.

Prema podacima u Novom Bečeju 1910-tih godina živelo je 220 Jevreja.

Kamenje spoticanja
jevrej
Novi Bečej
komemoracija
deportacije

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.