Ugrás a tartalomra

Kuda sa ostacima hrane?

2019.01.03
16:38
2019.01.03
16:48
Forrás
Pannon RTV
Praseće pečenje, ruska salata, sarma, peciva, kolači i torta – tek deo božićnjeg i novogodišnjeg jelovnika. Šta se dešava sa gomilom hrane koja nije pojedena?

Poslednja istraživanja pokazuju da građani Srbije godišnje bace preko 35 kilograma hrane, a naročito nakon praznika mnogo hrane dospeva u kante za otpatke. Hleb, mlečne i mesne prerađevine i pečenja – najčešće se nađu u smeću u Srbiji. U odnosu na ovu temu mišljenja su podeljena. Istraživanja pokazuju da se zaista mnogo namirnica baca, uprkos tome što postoje brojni načini za njihovo dugotrajno čuvanje.

„Ono što je moguće stavljamo u zamrzivač i kasnije trošimo. Najčešće sve zamrznemo, ništa ne ostane, ako se ipak nešto nađe to podelimo sa bakom i dekom. Zaista ne bacamo mnogo".

„Sve do poslednje mrvice pojedemo. Imamo male penzije, tako da nemamo običaj da bacamo hranu. Ukoliko slučajno nešto ostane, spremimo u kanticu i odnesemo komšijskom psu."

„Hranu ne bacamo. Hleb pojedemo kao prženice, dakle, namirnice ne bacamo" – samo su neki od odgovora naših sugrađana.

Uprkos tome što većina koje smo upitali kaže da ne baca hranu, rezultati istraživanja daju drugačije rezultate. Šta je savet stručnjaka? Vilmoš Kovač, inžinjer za ispravnost namirnica kaže da bi od velikog značaja bilo kada bi se u domaćinstvima, a posebno u ugostiteljskim objektima bolje i efikasnije planiralo.

„Racionalno planiranje pomaže prilikom praznika kako bi porodica pripremila onoliko koliko oni, ili njihovo društvo mogu da potroše. S druge strane, ostaci hrane ukoliko se pravilno odlože u frižider ili ostavu mogu da se koriste još nekoliko dana. Ono što preostane može da se zamrzne i na temperaturi od minus 18 može da ostane duže vreme" kaže Vilmoš Kovač inžinjer za ispravnost namairnica.

Ni u  ugostiteljskim objektima u Srbiji ne planiraju previše – ispostavilo se kroz jedno istraživanje po kojem se nakon novogodišnjih praznika iz beogradskih restorana 70 tona hrane baci u kontejnere. Za čašćenje tokom novogidšnje noći i tokom reprize dočeka u glavnom gradu Srbije restorani pripreme preko 300 tona hrane. Od toga gotovo 25 odsto se baca. U drugim evropskim državama osim dugotrajnog odlaganja, često se odlučuju i za poklanjanje hrane, ali kod nas se to retko primenjuje.

hrana
božić

Najnovije

15:36, Frissítve: 16:37

Studentski dom ili iznajmljeni stan?

U nastavku obrazovanja, studenti treba da očekuju brojne troškove. Među njima, najveći su izdaci za stanovanje. Zbog povoljnih cena većina se odlučuje za studentski dom, ali ako je previše prijavljenih, ostaje mogućnost iznajmljivanja stana.
13:38, Frissítve: 16:24

Cela država priseća se žrtava

Godinu dana nakon masovnog ubistva u beogradskoj školi, cela država seća se stradalih. Televizijski i radijski program jutros je prekinut u 8:41 časova i jednominutnim ćutanjem odata je počast ubijenima u masovnoj pucnjavi.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.