Ugrás a tartalomra

Mađarske kečige stigle u uzgajalište riba u Srbiji

2021.06.11
13:09
2021.06.11
16:31
Forrás
Pannon RTV
Beogradska kompanija koja se bavi uzgojem riba, kečigama uvezenim iz Mađarske, želi da osvoji riblje tržište u Srbiji.

U Lazarevac, jednu od beogradskih opština, je stigla prva probna pošiljka riba iz Mađarske u lokalno uzgajalište riba. Srpsko-mađarski poslovni poduhvat sproveden je uz učestvovanje Srednjoevropske mreže privrednog razvoja, odnosno CED-a.

Riblji fond malih kečiga je dovezen kamionom iz Homokmeđe kod Kaloče u Lazarevac. U Srbiji stanovništvo konzumira mnogo manje ribe nego u drugim evropskim zemljama, između ostalog žele to da poboljšaju, kažu vlasnici beogradske kompanije koja se bavi uzgojem kečige. Odlučili su da se fokusiraju na uzgoj vrste ribe koja se još nije proširila na srpskom tržištu ribe. Kečiga se u Srbiji smatra zaštićenom ribom, zabranjeno je loviti kečige. Međutim, postoji potražnja za ribom i cena je dosta visoka.

Veljko Tomašević, uzgajivač ribe, Srbija: „Želimo ih toviti, a zatim prodavati i dostavljati u restorane. Hoće li to biti ekskluzivni restorani, još uvek je pitanje. Naravno, cilj nam je da ekskluzivni restorani koriste našu ribu."

Uzgoj kečiga nije lak posao. Riba se mora držati u zatvorenom sistemu, voda se mora neprestano filtrirati, rekao je Arpad Rideg. U prvom krugu Beograđani su od mađarske kompanije kupili 3.000 mladih primeraka kečige. Prvo moraju naučiti upravljati potpuno novim sistemom za skladištenje ribe, a zatim, ako sve bude u redu, mogu doći i novije pošiljke.

Arpad Rideg, uzgajivač ribe, Mađarska: „Prvo mala probna pošiljka sa relativno većim jedinkama. To su ribe od 15-20 deka, koje su već sada jače, bolje podnose stres i gužvu. Ovom probnom pošiljkom barem ćemo iskusiti kako funkcioniše birokratija oko papira, uvoz, izvozne dozvole i carinjenje uopšte. To nije laka stvar."

Ovaj posao je sproveden uz pomoć Srednjoevropske mreže privrednog razvoja koja takođe ima dve kancelarije u Srbiji.

Mihalj Čaki, šef regionalnog predstavništva CED-a u Novom Sadu: „Posredovali smo u kontaktu, i zatim se odvijalo partnersko posredovanje. Pomagali smo u komunikaciji, jeziku i svemu ostalom. Počelo je u aprilu, a danas smo ovde i već sredinom juna je i stigla prva pošiljka."

Za početak je beogradska kompanija razvila dovoljan i prikladan sistem za skladištenje više od deset hiljada riba u uzgajalištu riba. Dodatne pošiljke mogu stići u roku od nekoliko nedelja. Mađarska strana ih je uverila da će im u svemu pomoći i savetovati.

kečige
Mađarske
Srbija
uzgajalište
riba

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.