Ugrás a tartalomra

Medijski zakoni na dnevnom redu Skupštine Srbije

2023.10.23
16:23
2023.10.23
17:18
Forrás
Pannon RTV
Na sednici je istaknuto da ti zakoni postavljaju temelje za ostvarivanje javnog informisanja.

Predlozi zakona o javnom informisanju i medijima, elektronskim medijima i javnim medijskim servisima takođe su se našli na dnevnom redu današnje sednice Skupštine Srbije u Beogradu.

Vlada Srbije je usvojila predloge izmena i dopuna zakona o medijima, pa su oni u ponedeljak predati u skupštinsku proceduru. Na sednici je istaknuto da se na ovaj način zapravo postavljaju temelji za ostvarivanje javnog informisanja. Jedan od ciljeva je i da se spreči ograničavanje protoka informacija, kao i da se spreči vršenje pritiska. Predlog obuhvata i informisanje pripadnika nacionalnih manjina koje žive u Srbiji. Mihailo Jovanović, ministar informisanja i telekomunikacija Srbije: „Svi članovi radne grupe bili su jedinstveni u naporu da se sistem javnog informisanja unapredi. Tako je predviđeno da sredstva koja se dodeljuju izdavačima novina, čiji su osnivači nacionalni saveti nacionalnih manjina, u buduće budu dodeljena na osnovu kriterijuma koji će važiti na celokupnoj teritoriji Republike Srbije. Redefinisan je pojam javnog interesa, kao i način na koji se on ostvaruje. Načela rada medija, čiji su osnivači nacionalni saveti nacionalnih manjina, uređena su u skladu sa načelima javnih medijskih servisa.”

Željko Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, ranije je izrazio nezadovoljstvo nacrtom medijskog zakona, jer smatra da se rad Saveta REM-a, odnosno Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, ne shvata dovoljno ozbiljno. „REM je očigledno jako važan vlastima, iz više razloga i tu isto nisu hteli da popuste. Čak su ga prebacili sada u drugu ustavnu kategoriju. Maltene sada ne možemo nikog da diramo do 2027.godine, a praksa je pokazala da kada hoće, vlast može da promeni i pet članova REM-a u jednom danu. Ali ovaako, Skupština Srbije može sutra da izmeni sve.”

U svom obraćanju u ponedeljak, narodna poslanica Rozalija Ekres izrazila je zadovoljstvo što nacionalne manjine mogu da nastave da učestvuju u radu REM-a. „Zakon o elektronskim medijima i dalje, kao ovlašćene predlagače za Savet REM-a, prepoznaje nacionalne savete nacionalnih manjina, što nam omogućava da sa našim potrebama i problemima, ali i predlozima rešenja budemo prisutni u radu regulatornog tela.”

U predlozima zakona koji se odnose na medije, veliki akcenat je stavljen na sprečavanje nasilja nad novinarima, zaštitu medijskog pluralizma odnosno sprečavanje nastanka eventualnog monopola u medijima.

medija
Mihailo Jovanović
Željko Bodrožić
Rozalija Ekres

Najnovije

15:27, Frissítve: 16:10

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.