Ugrás a tartalomra

Na saniranju ekološke štete, koju su prouzrokovali migranti, radiće posebna radna grupa

2023.02.14
16:53
2023.02.14
17:38
Forrás
Pannon RTV
U Severnobačkom upravnom okrugu je osnovana radna grupa, koja će biti zadužena za uklanjanje ogromne količine smeća koje su nagomilali migranti, kao i za saniranje ekološke štete koju su prouzrokovali ilegalni migranti.

U Prihvatnom centru u Subotici trenutno ima 40 slobodnih mesta. Većina migranata krije se u ilegalnim kampovima u šumama oko Subotice. Odatle pokušavaju tokom noći da pređu u Mađarsku. Kada se 2. jula prošle godine dogodio prvi oružani sukob u šumi Makova sedmica, Đerđ Kebleš je pronašao jednog od ranjenih i pozvao policiju. Kaže da u šumi i dalje ima dosta vatrenog oružja.

„Kako da ne, sigurno ima oružja, inače čime bi pucali? I to automatske puške. Onda je bila takva pucnjava kao da je rat.”

Prema nezvaničnim informacijama, broj migranata u Subotici i njenoj okolini ponovo je u porastu. Njihov broj je sada oko hiljadu. Kako saznajemo, u Prihvatnom centru u Subotici trenutno boravi nešto više od dve stotine ljudi, a sve je više ljudi i u šumskom pojasu duž srpsko-mađarske granice. Takođe, prema našim saznanjima, migranti su se ponovo pojavili u privatnim smeštajima u Subotici i njenoj okolini.

Predstavnici državnih organa, javnih preduzeća i civilnih organizacija održali sastanak u Subotici. Planirano je, naime, da pripadnici policije uskoro započnu potpunu likvidaciju i rušenje ilegalnih migrantskih kampova koji se nalaze u šumama oko Subotice. Nakon toga može da počne sakupljanje ogromnih količina smeća i saniranje ekosistema.

Snježana Mitrović, rukovodilac kancelarije, Regionalni Arhus centar Subotica: „Ceo proces i to kako žemo dođemo do finansijskih sredstava da sprovedemo jednu tako veliku akciju, da li ćemo konkurisati za međunarodne donacije, da li će se Gradska uprava, javna preduzeća, zajedno sa civilnim sektorom, uključiti u sve to, videćemo. U svakom slučaju, to je jedan ozbiljan posao, kome treba da prethode neki ozbiljni koraci, kako bi sve to moglo da se realizuje.”

Drugim rečima, prvo se moraju sakupiti migranti koji se kriju u šumama.

Bojan Šoralov, načelnik Severnobačkog upravnog orkuga: „Mislim da smo se na sastanku svi složili oko toga da smo spremni da rešimo situaciju. Spremni smo da delujemo kao jedna zajednička radna grupa, koja ima zajednički cilj, a to je da u Subotičkoj šumi više ne bude otpada, a isto tako nam je zajednički cilj i da u Subotičkoj šumi više ne bude migranata.”

Načelnik Severnobačkog upravnog okruga je dodao da građani Subotice ne mogu biti potpuno bezbedni sve dok u okolnim šumama ima i jedan jedini naoružani migrant.

radna grupa
migranti
Severna Bačka

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.