Ugrás a tartalomra

Nakon požara: proređen biljni svet, uništena gnezda

2022.07.26
12:02
2022.07.26
17:29
Forrás
Pannon RTV
Upravo to su najteže posledice požara koji su se poslednjih dana dogodili u okolini Subotice. Dugotrajna suša i česti požari ugrožavaju i štetu ovdašnjem zaštićenom području.

Požari koji su proteklih dana izbili u Subotici i okolnim šumama načinili su veliku štetu. Posledice požara podjednako pogađaju sav živi svet, i biljke i životinje.

Poznato je da su zaštićena područja oko Subotice bogat eko sistem. Životinjski i biljni svet ističe se takvim primercima flore i faune koji samo ovde mogu da se pronađu. Takve su, na primer, šafranjika, perunika ili mrazovac.

„Osim toga, ovde se može naći najveće stanište slepog kučeta, odnosno od celokupne njegove svetske populacije ovde se nalazi najveće stanište vojvođanskog slepog kučeta. Na ovom prostoru imamo veoma lepu populaciju balkanskog zidnog guštera i smukulje, od kojih smo, nažalost, sada u ovom požaru pronašli uništene jedinke" kaže Oto Sekereš, rendžer u Javnom preduzeću „Palić – Ludaš".

Osim toga, zbog požara su stradala i gnezda pojedinih ptica. Među biljkama vatra je zahvatila mesta gde se prostire divlji karanfil, i oni će očigledno biti uništeni – dodao je čuvar zaštićenog prirodnog dobra.

„Znamo da se nalazimo u središtu klimatskih promena i imamo naznaka da će se staništa promeniti na našoj teritoriji. Vidimo da je veoma malo padavina, da je jako opao nivo podzemnih voda, tako da postoji i ta opasnost da nakon ovakvih požara prostor ne može da se obnovi na nivou na kojem je bio, odnosno u prostoru se više neće regenerisati stanište tog tipa, već nešto sasvim drugo, što bolje može da istrpi sušu. Ovde može da se pojavi i taj problem da će naše šume polako nestati" kaže Roland Kokai, direktor Javnog preduzeća „Vojvodinašume".

Za našu redakciju Kokai je kao direktor „Vojvodinašuma" i ranije govorio o tome šta treba učiniti ukoliko primetimo požar.

„Slediti jednostavnu logiku. Potrebno je ugasiti vatru, i biti siguran da smo ugasili plamen. Mesta koja su određena su obično bezbedna, uslov je da budu okružena zelenim prostorom, da teško gore. Najviše problema uzrokuje paljenje strnjike, što često dovodi do šumskog požara."

Stručnjaci naglašavaju da u zaštićenom području oko Subotice još uvek traje vegetacija, zbog toga i sa stanovišta zaštite prirode šumski požari predstavljaju veliki problem i sve građene pozivaju na oprez.

požar
Subotica
suša

Slične vesti

Najnovije

17:44, Frissítve: 17:52

Smotra fijakera u Crepaji

Fijakerijada u Crepaji organizovana je po dvadeset osmi put. Iz čitave Srbije ljubitelji konjičkog sporta stigli su u Crepaju na Fijakerijadu i Međunarodnu smotru konja.
14:52, Frissítve: 16:25

Bezbedno na dva točka

Na centralnom trgu u Subotici danas je promovisana bezbedna vožnja biciklom, ali i popularisan biciklizam kao sport. U programu „Gledaj da te vide, vozi se biciklom“ učestvovali su i mališani iz osnovnih škola.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.