Ugrás a tartalomra

Nastavljaju se radovi na iskopavanju u okolini Feketića

2022.07.11
15:22
2022.07.11
15:28
Forrás
Pannon RTV
Na tom prostoru može biti još zanimljivih iskopina.

Nastavljaju se radovi na iskopavanju srednjovekovnog groblja u okolini Feketića, kao i crkve koja najverovatnije datira takođe iz tog perioda. Laslo Sekereš je već 70-ih godina vršio iskopavanja na ovom području, i od tada se zna da na tom prostoru može biti još zanimljivih iskopina. Sada pronađeni predmeti su verovatno iz perioda između XI i XVI veka, ali su pronađeni i sarmatski grobovi, što ukazuje na to da je područje bilo naseljeno i u V veku.

Zainteresovani za lokalnu istoriju u Feketiću, 70-ih godina prošlog veka osnovali su jednu stručnu sekciju i želeli su da pronađu tragove nekadašnjeg naselja – Feketeeđhaz (Crna Crkva). Iskopavanja su tada prekinuta, i nastavljena su tek posle 50 godina. Ištvan Šarkezi, predsednik Skupštine opštine Mali Iđoš: „Paralelno sa izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, lokalna samouprava se trudila da odmah nakon završetka prečistača, zaštiti ruševine crkve, naselje i grobna mesta, koja se nalaze nekoliko metara od njega. Za pedeset godina, tehnologija se u značajnoj meri razvila, pa smo se jednim geomagnetnim skenerom u potpunosti locirali ruševine crkve."

Arheološke radove izvodi Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture iz Subotice. Za sada se još radi na iskopavanju grobova, i tek nakon toga počinju radovi na iskopavanju crkve. Prema rečima nadležnih, radi se o jednom ogromnom projektu. Balaž Sič, direktor Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Subotica: „Ovde se verovatno nalazi jedna srednjovekovna crkva, na to ukazuju hrišćanski grobovi. Kada se ovo završi, videćemo šta ćemo dalje. To je ogroman projekat. Dakle, ovo je jedno arheološko iskopavanje, a lokalna samouprava želi da to bude jedna arheološki park."

Finansijsko pokriće radova na iskopavanju na sebe je preuzela Opština Mali Iđoš, dok je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama ove godine taj posao podržao sa pola miliona dinara. Zoltan Kudlik, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama: „U Vojvodini ima mnogo ovakvih arheoloških nalazišta. Ovo nalazište je takođe jedan dobar primer za to, imamo nalaze iz nekoliko istorijskih perioda, oni se moraju sačuvati i preneti budućim generacijama."

Iskopavanje grobova i crkve važno je ne samo zbog razvoja turizma, već bi to bio i veliki korak sa istorijske tačke gledišta, jer se veruje da je u srednjem veku jednoj ovakvoj crkvi moglo pripadati 9 do 10 naselja, što bi moglo podstaći arheologe na dalja istraživanja.

Feketić
iskopavanja

Najnovije

17:07, Frissítve: 17:14

Vanredni nadzori zbog nelegalnog ribolova

Potražnja za ribom raste kako se približava pravoslavni Uskrs. Istovremeno, međutim, intenzivira se i nelegalni ribolov, zbog čega Javno preduzeće "Vojvodinašume" sprovodi vanredni inspekcijski nadzor na vodama.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.