Ugrás a tartalomra

Novi pomaci u odgovornom gazdovanju otpadom

2023.08.01
16:59
2023.08.01
19:38
Forrás
Pannon RTV
Centri za sakupljanje otpada otvoreni su u transfernim stanicama u Bačkoj Topoli, Kanjiži i Senti, kao i na Bikovu, u sedištu Regionalne deponije.

Od sada građani bez naknade ovde mogu da predaju otpad koji je prošao primarnu selekciju u domaćinstvima, a koji nisu mogli da smeste u kante za smeće. Svečano otvaranje održano je danas u centru u Bačkoj Topoli.

Na dan otvaranja došao je i prvi korisnik u bačkotopolski Centar za sakupljanje otpada. Ljubišu Vučkovića raduje ova inicijativa, jer, kako je rekao, spremao je svoju garažu, između ostalog doneo je papir, ostatke tekstila, kao i unutrašnje gume, što je sve, nakon merenja,  raspoređeno u zasebne kontejnere.

„Čuo sam da već od prvog može da se donosi, tako da i moje komšije iz okoline će to koristiti, moguće je da ćemo odjednom doneti više. Ovo je za probu, ali je jako dobra ideja, jer mi to ne možemo jednostavno da ostavimo na ulici.“

Zahvaljući centrima za sakupljanje otpada, manje smeća će dospeti na deponiju. Opština Bačka Topola zajedno sa javnim preduzećem „Komgrad“ intenzivno radi na tome da na čitavoj teritoriji  opštine uvede regulisano odvoženje smeća, i lokalna samouprava će u tom cilju kupiti dodatnih nekoliko hiljada kanti. Od jeseni će započeti primenu takozvanog sistema dve kante – istakao je Adrian Satmari, predsednik opštine Bačka Topola.

„U Bačkoj Topoli ćemo započeti selektivno sakupljanje smeća. U praksi će to tako izgledati da ćemo domaćinstvima podeliti plave kante i u njih treba da se odlaže komunalno smeće koje može da se reciklira. Ovde, u prvom redu, mislimo na papir, metal, ili PET ambalažu.“

U Kanjiži, Senti i na Bikovu u utorak su otvoreni Centri za sakupljanje otpada. Na pojedinim teritorijama koje pripadaju subotičkoj Regionalnoj deponiji, kao što je Mali Iđoš, Čoka i Palić već funkcioniše sistem selekcije otpada po principu „dve kante“. Sve to je uslov i za priključenje Evropskoj uniji – istakao je Imre Kern, zamenik gradonačelnika Subotice.

„Subotica i region sve čine u tom cilju, i vidljivo je da Subotica i region na ovom polju prednjače na teritoriji Srbije, isto kao i u oblasti prečišćavanja otpadnih voda, ili u oblasti odstranjivanja arsena iz pijaće vode.“

Rukovanje otpadom do sada se uglavnom odvijalo na transfernim stanicama. Odatle su stizale u centralni pogon na obradu i smeštanje. Sada se sa centrima za odlaganje otpada, otvaraju i prema građanima, rečeno je na skupu.

„Ovo je važan momenat u čitavom sistemu, jer na ovaj način doprinosimo mogućnosti, iz ugla očuvanja životne sredine, iz ugla očuvanja podzemnih voda, da ih što manje opterećujemo i da otpad nekontrolisano dospeva u otvoreni prostor. Na ovaj način moguće je uticati i na smanjenje količine i sastava deponija“ kaže Gelert Gligor, direktor Regionalne deponije.

O tome koja vrsta otpada može da se odlaže u Centre za sakupljanje otpada građani  detaljne informacije mogu da pronađu na sajtu Regionalne deponije u Subotici.

regionalna deponija
Imre Kern
Adrian Satmari
Gelert Gligor

Slične vesti

Najnovije

17:22, Frissítve: 17:37

Svi se pripremaju za praznike

Srbija i Subotica već su danas bile u groznici prazničnih priprema. Mnogo se kupovalo i na Mlečnoj pijaci, prema rečima prodavaca gužva je bila već nego obično.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.