Ugrás a tartalomra

Održan pomen u subotičkoj Sinagogi

2018.06.15
21:39
2018.06.15
21:46
Forrás
Pannon RTV
Povodom godišnjice deportacije Jevreja održan pomen u Sinagogi u Subotici. Stravični događaji nikada više ne smeju da se ponove, čulo se na pomenu.

Povodom godišnjice deportacije Jevreja održan pomen u Sinagogi u Subotici. Stravični događaji nikada više ne smeju da se ponove, čulo se na pomenu.

Na osnovu podataka Jevrejske opštine u Subotici u gradu je ostalo tek oko 250 Jevreja. Među njima je Vera Kovač sa 94 godine, koja je preživela nacistički logor.

„Imala sam 20 godina kada su me odneli. Srećom, vratile smo se mlađa sestra i ja, ali roditelji i celokupna rodbina, svi su ostali u Aušvicu" kaže Vera Kovač, preživeli logoraš.

Na odvedenu decu, žene, jevrejske muškarce prisećamo se svake godine, rekao je Robert Sabadoš, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije. „Izuzetno je važno da pamtimo zbog čega se dogodilo. Kako bi narednim generacija ostalo u pamćenju šta se dogodilo. Današnji dan je i posebno važan jer ovaj pomen održavamo u ponovo otvorenoj Sinagogi".

Pred Drugi svetski rat u gradu je živelo preko šest hiljada Jevreja, nakon posledica nacističkog terora, u gradu je ostalo samo hiljadu, podsetio je Bogdan Laban, gradonačelnik koji je ovom prilikom upozorio: ovako nešto nikada više ne sme da se dogodi. „Nadamo se da se to nikada više neće ponoviti. Holokaust jevrejske zajednice je pogodio ceo svet i danas je naša obaveza da se setimo toga, da se poklonimo senima stradalih ljudi i da kažemo šta je to što nas čini jačima u našem zajedništvu bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost".

U znak pomena u Sinagogi je održan prigodan program, a Isak Asiel, visoki rabin Srbije održao je i verski obred. Naglasio je: poruka ovog pomena je da se nedela uvek mogu dogoditi

„Ono što se tada desilo može ponovo da se desi, a naše je da budemo budni, zato što zlo ne spava, ono je tu oko nas i mi smo ti koji možemo da sprečimo, ili da dozvolimo, zlu da se razmaše", rekao je visoki rabin Isak Asiel. Dodao je: ova Sinagoga nekada je bila puna Jevreja. Danas ih jedva ima. Zašto? zapitao je. Jer zlo nismo zaustavili na vreme, odgovorio je Isak Asiel.

Nakon pomena postaveljeni su venci na spomenik u dvorištu Sinagoge. Cveće žalosti postavio je Ištvan Pastor, predsednik Skupštine pokrajine Vojvodine, Janoš Babič, generalni konzul Mađarske u Subotici, Bogdan Laban, gradonačelnik, predstavnici hrvatskog konzulata u Subotici, Jene Hajnal, predsednik Mađarskog nacionalnog saveta, i kao i brojni predstavnici javnog života i jevrejske zajednice u Vojvodini.

Sinagoga
Subotica

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.