Ugrás a tartalomra

Ogrevno drvo poskupelo 100 odsto

2022.09.20
18:16
Forrás
Panon RTV
U odnosu na cene od prošle godine, cena ogrevnog drveta je dvostruko viša. Srećom, najavljeno je i povećanje minimalne zarade za 14 odsto.

Prošlog proleća kubni metar ogrevnog drveta koštao je između 6.500 i 7.000 dinara, a danas 12. 000 dinara. trenutno na stovarištima ima dovoljno drveta, bagrema, hrasta i bukve. Moguće je nabaviti i ugalj, iako ga uvoze iz inostranstva. 

Zahlađenje je stiglo, približava se i zima. Svako nastoji da obezbedi dovoljno ogreva. Ede Bičkei je još u junu nabavio što mu je potrebno, tada je kubni metar plaćao 10 hiljada dinara. Kaže da svake godine kupi 12 kubnih metara i da to sve utroši na loženje. „Imamo trojicu sinova i to delimo na četiri strane, dakle svo četvoro i mi i oni kupimo po tri kubna metra, i tako imamo, inače ne bi mogli da kupimo da oni ne pomažu."

Oni koji do sada nisu kupovali ogrevno drvo, sada dublje moraju da zavuku ruku u džep. Jedan od subotičkih vlasnika stovarišta ogrevnog materijala kaže da cena varira u poslednjih godinu dana. S proleća je drvo za ogrev koštalo oko 8.000 dinara, a sada je cena dostigla 12.000 dinara. Cena ogrevnog drveta je mirovala u poslednje dve nedelje, čak je i pala: trenutno u drvari gde smo se raspitivali cena bukovog drveta i hrasta je 11.500 dinara za kubni metar,  a bagream 10.500 dinara. „U ovom trenutku moguće je nabaviti drva, mislim da svako stovarište može lako da ga nabavi, ali ima problema sa nabavnom cenom. U planinama, u okolini Stare planine, oko Knjaževca i u okolini granice sa Kosovom, u brdima i na ovim prostorima cena je pala samo za 500 dinara. to su privatne šume, jer mislim da ni jedna drvara ne može da kupuje o Javnog preduzeća „Srbijašume" samo od privatnih šuma, i tu privatnici određuju cenu."

Zbog energetske krize i štednje energenata, mnogi su se vratili na loženje sa drvima i ugljem. Ipak, u poslednje dve sedmice tražnja je opala. Uglje je moguće nabaviti samo iz inostranstva, većinom iz Bosne i Hercegovine. Cene su na svim stovarištima uglavnom iste. U zavisnosti od vrste uglja, tona kođa između 19 i 25 hiljada dinara. Karolina Palfi, vlasnica stovarišta kaže: „Ovo povećanje ni nama ne odgovara, slušajuži kupce. I za nas je ovo veliki izdatak, isto kao i kupcima, dakle i za nas je to duplo ulaganja za jednu isporuke, isto kao i građanima. I nama je teško da sakupimo, isto kao i njima, i vlasnicima drvara je teško da sakupe novac za ogrevno drvo. Nadamo se da neće biti daljih poskupljenja, biće ih eventualno ukoliko bude više snage dole i ne mogu da pripreme, neće moći da pripreme isporuku, kao što ni sada nije pripremljeno, kako spreme drva, tako ih isporučuju."

Ono na šta je još potrebno obratiti pažnju jeste da bi se dobilo kubni metar drva potrebno je da jedna od stranica u kubiku bude 1,30 metara. 

drvo
poskupljenje

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.