Ugrás a tartalomra

Pojačana kontrola brzine na putevima

2023.04.19
14:13
2023.04.19
16:24
Forrás
Panon RTV
Ove sedmice policija Srbije, ali i Mađarske ima akciju kontrole brzine na putevima. Reč je o akciji na evropskom nivou u kojoj učestvuju kao deo Evropske mreže saobraćajne policije (ROADPOL).

U periodu od 17. do 23. aprila na putevima u Srbiji i Mađarskoj može se očekivati veće prisustvo policije. 

Ukupno 15.603 saobraćajnih prekršaja – upravo toliko je zabeleženo na javnim putevima Srbije tokom praznovanja pravoslavnog Uskrsa. Više od polovine prekršaja načinjeno je zbog brze vožnje, više od hiljadu vozača je bilo pijano, a nešto preko dve hiljade njih nije vezalo zaštitni pojas u vozilu, 87 vozača je kažnjeno jer decu nije vozilo na odgovarajući način. Ove sedmice takođe se obavlja kontrola na javnim putevima, pre svega u pogledu brzine saobraćaja.

„Smatram da je potrebno zato što mladi dosta ginu zbog nepažnje, naravno. Smatram da svako od nas treba da poštuje koliko-toliko, u kojoj god mogućoj meri“ kaže Subotičanka Marijana Pejić.

Na autoputu dozvoljena brzina iznosi 130 kilometara na čas, ali na regionalnim putevima gornja granica za brzinu je značajno niža. Na osnovu vesti prenete iz Pančeva krajem prošle sedmice policija je protiv dva lica podnela prekršajnu prijavu. Jedno lice je vozilo brzinom od 130,5 kilometara na sat, a drugo pak sa 197,5, dok je u oba slučaja ograničenje brzine bilo na 80 km/h.

„Sada sam prošao pored škole gde je ograničenje na 30 kilometara. Deca se igraju napolju, mi moramo da pazimo na njih i prema tome veoma da pazimo na brzinu. Slažem se sa svim ovim, samo što smatram da nije dovoljno. Nisu na svim mestima službe na kojima bi trebalo, naročito ne posle ponoći kada počnu sa motorima“ kaže Mihajlo Dinka.

Brza vožnja je opasna, a da se neko pridržava pravila da u blizini škole vozi 30 kilometara na čas, to je veoma retko – kaže Ferenc Roža, instruktor vožnje. Za vreme reakcija i dužine kočenja nije svejedeno da li se vozi sa 50 ili 30 kilometara na čas – dodaje.

„Ukoliko se dogodi nesreća, retki su slučajevi kada se nesreća dešava potpuno bez kočenja, dakle ako pogledamo da neko vozi umesto dozvoljenih 30 sa 50, onda nije svejedno da li, ako se dogodi nesreća, nekoga udaramo pri brzini od 50 ili brzinom od 30 kilometara. Ukoliko uračunamo i kočenje, onda se tu smanjuju, ili povećavaju šanse za neku nesreću. U svakom slučaju, zbog toga je u zoni škola ograničenje na 30 i veoma je važno da to nije samo u zoni škola, već i kod obdaništa, ili na takvim mestima gde se deca često igraju, zbog toga je važno pridržavati se ograničenja na 30, jer vozilo može brže da se zaustavi i smanjujemo posledice nesreće“ kaže Ferenc Roža, instruktor vožnje. 

Statistika pokazuje da tokom praznika raste broj saobraćajnih nesreća. Prošle godine je tokom vaskršnjih praznika šest osoba izgubilo život, a tokom prvomajskih praznika njih troje – naveo je ranije u izjavi Tanjugu Vladimir Vid, major policije. Sadašnja akcija odnosi se i na vozače motora, mopeda i električnih motora. Ove godine samo u martu troje vozača motora je izgubilo život u saobraćajnim nesrećama.

Međunarodna akcija traje do 23. aprila. Važno je naglasiti da će se u petak, 21. aprila raditi celodnevna 24-ro časovna kontrola, odnosno u Srbiji od nula časova u ponoć do narednog dana punih 24 časa će trajati kontrola. Isto to se odnosi i na Mađarsku, uz tu razliku da će se konrola odvijati od 6 časova izjutra u petak do 6 časova izjutra u subotu kada će na putevima biti više saobraćajne policije.

kontrola
brzina

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.