Ugrás a tartalomra

Pored Velikog kašlja, u našoj zemlji su aktuelni i mnogi virusi

2024.01.19
12:57
2024.01.19
17:05
Forrás
Pannon RTV
Broj obolelih od Velikog kašlja u Srbiji raste iz dana u dan. Do 12. januara ova bolest je otkrivena kod 1051 osobe širom zemlje, većinom iz Beograda ili Južnobačkog okruga.

Srbijom trenutno hara tridemija, odnosno tri virusa istovremeno izazivaju respiratorne infekcije: korona virus, grip i RSV.

Dr Nebojša Bohucki, epidemiolog u Zavodu za javno zdravlje Subotica: „Trenutno je prisutno mnogo virusa koji se brzo šire kapljičnim putem, zbog toga i imamo toliko obolelih u Subotici, Vojvodini, Srbiji. Sa kliničke tačke gledišta, na sreću, ne možemo govoriti o ozbiljnijim bolestima, već se radi o upalu grla, curenja iz nosa i sličnim simptomima sličnim gripu. Pošto su simptomi slični, sa kliničke tačke gledišta potrebno je uzeti uzorak kako bi se odredilo o kojoj se bolesti radi.”

Pored tridemije, pojavila se i četvrta, bakterijska bolest, a to je Veliki kašalj, koji se u našem regionu  širi velikim intenzitetom u odnosu na protekle decenije.

Dr Nebojša Bohucki, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje u Subotici: „Za sada znamo za 22 pacijenta u Subotici, ali je realan broj sigurno veći. Kod dece bolest ima teži i ozbiljniji tok, a bolest i kod njih možemo identifikovati na osnovu dijagnostičkog testiranja.”

Prema rečima ovog stručnjaka, zvanični podaci moraju da se pomnože sa najmanje dva da bi se dobila realna slika o broju slučajeva, jer mnogi ljudi ne odu kod lekara. Simptomi bolesti su u prvom periodu slični prehladi, a nakon toga kašalj koji se kasnije razvija i postaje intenzivan može da traje i do osam nedelja. Broj obolelih se povećava iz dana u dan.

Dr Ivana Begović Lazarević, epidemiolog: „Najviše obolevaju deca u uzrastu od 12 do 14 godina, koja su kompletno vakcinisana i koja su poslednji put primila vakcinu u drugoj godini života. To nam objašnjava baš tu naučnu konstataciju, da imunitet ne traje duže od 10 godina. Ako neko i preleži i obezbedi imunitet za neku prelezanu bolest, takođe ne obezbeđuje doživotnu zaštitu.”

Prema mišljenju stručnjaka, kod Velikog kašlja prevencija je najvažnija. Da bi se postigao kolektivni imunitet, trebalo bi da se vakciniše 95 odsto stanovništva, ali u Srbiji se može govoriti o samo 80 odsto vakcinisanosti, zbog čega bolest i može toliko da se širi. Planirano je da sledeće godine vakcina protiv Velikog kašlja bude dostupna za starije, i nju će prvenstveno dobiti osmaci.

veliki kašalj
virus

Najnovije

15:58, Frissítve: 16:41

Vaskrs na Paliću

Povodom predstojećeg pravoslavnih praznika, na Paliću će po česti put biti organizovana manifestacija „Vaskrs na Paliću”.

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.