Ugrás a tartalomra

Porodica iz Majdana dobila spor, država mora da nadoknadi štetu koju su migranti naneli

2022.10.24
15:14
2022.10.24
15:58
Forrás
Pannon RTV
Visina odštete još nije utvrđena. Saradnici kancelarije Komesarijata za izbeglice Srbije sada u Majdanu drže pod kontrolom migrantske situacije i sprečavaju ilegalne migrante da se usele u napuštene kuće.

Porodica iz Majdana dobila je spor, država mora da nadoknadi štetu koju su naneli migranti. Koliku odštetu MUP i država Srbije moraju da plate vlasniku, utvrdiće veštak. U Majdanu sada radi kancelarija Komesarijata za izbeglice Srbije, a njihov zadatak je da drže migrantsku situaciju pod kontrolom i spreče da se ilegalni migranti usele u napuštene kuće.

Kako saznajemo, porodici iz Majdana koja živi u Kanjiži, izrečena je pravosnažna sudska presuda po kojoj država Srbije i Ministarstvo unutrašnjih poslova moraju da im obeštete to što su se migranti uselili i uništili im porodičnu kuću. Meštani su ispričali da je porodica iz Majdana ranije kupila ovu kuću i da su je lepo uredili sa ciljem da u njoj provedu svoje godine u penziji.

Presuda je presedan u Srbiji. Sa advokatom Boškom Stanimirovim koji zastupa predmetnu porodicu, razgovarali smo samo telefonom, jer trenutno vodi slučajeve odštete za još nekoliko pogođenih porodica. On je rekao da je šteta potpuna, uništenje su završili tako što su sve drvene predmete unutar kuće, vrata i prozore zapalili što je dovelo do zapaljenja krovne konstrukcije, ostali su samo zidovi. Prema rečima Ester Domonkoš, svaka porodica u Majdanu čija je kuća uništena, treba da dobije odštetu.
„Vade grede i plafon se sruši. Sve što se može zapaliti, vrata, prozori, sve izvade i založe. U kući mog tasta svaka druga greda je izvađena, zapaljena, vrata zapaljena, a onda se srušio i plafon zajedno sa krovom.“

Meštani su rekli da zaposleni u kancelariji Komesarijata za izbeglice u Majdanu sada pokušavaju da migrante udalje od naselja, ne dozvoljavaju im da se usele u napuštene kuće. Zahvaljujući tome, migracioni pritisak u oblasti Majdan i Rabe je smanjen. Marija Domonkoš je rekla da se migranti sada kriju samo u napuštenom hangaru između dva naselja, ali da tamo imaju pravi šatorski grad.

„Oni su tamo u tom hangaru. I oni kažu "angar", "angar". Pun je šatora i on, jer su izvalili krov, prozore, sve, pa sad vetar duva kroz njega. Sada su ga napunili šatorima da im ne bude hladno.“

Majdan i Rabe koji se nalaze na srpsko-mađarsko-rumunskoj tromeđi, nastanjeni su skromnim porodicama koje se uglavnom bave poljoprivredom. Prema procenama, u dva naselja ponekad ima i do deset puta više migranata nego lokalnog stanovništva. Ilegalni migranti pokušavaju da pređu u Mađarsku preko rumunske granice, pošto ne postoji granična ograda između Rumunije i Mađarske. Međutim, rumunska granična policija reaguje žestoko i šalje migrante nazad u Srbiju.

Majdan
migranti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.