Ugrás a tartalomra

Posle 53 dana, vanredno stanje u Srbiji je ukinuto

2020.05.07
15:00
2024.03.19
08:52
Forrás
RTS
Nema više policijskog časa, ali mnoge mere, donete u cilju suzbijanja bolesti, ostale su na snazi i nakon ukidanja vanrednog stanja.

Skupština Republike Srbije ukinula je vanredno stanje u zemlji. Uredba je bila na snazi od 15. marta sa ciljem da se ograniči, uspori širenje koronavirusa u zemlji. Sa ukidanjem vanrednog stanja, više neće biti ni policijskog časa, a prestale su i dužnosti civilne zaštite pripadnika Vojske Srbije. Do sada smo ih mogli videli na ulazima staračkih domova i bolnica.
 

Osobama starijim od 65 godina je sada dozvoljeno da napuste svoje domove, ali im se to iz epidemioloških razloga ne preporučuje, jer su oni najosetljivija grupi kada se radi o koronavirusu. Stručnjaci predlažu da svako ko to može ostane kod kuće, ako to ne urade, sami treba da procene rizik napuštanja svog doma. Starijima se preporučuje nošenje zaštitne maske i rukavica.
Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Batut je objasnila: "Ne postoji vremensko ograničenje za to koliko vremena možemo provesti van kuće. Možemo videti da je skoro svako mesto na koje smo mogli da idemo već otvoreno. Kao što smo već više puta napomenuli, poslednjih dana i nedelja naučili smo mnogo o koronavirusu, kako da sprečimo njegovo širenje."

I dalje ćemo se strogo morati pridržavati brojnih epidemioloških mera. Upotreba maski i rukavica obavezna je u zatvorenim prostorima, kafićima, restoranima i javnom prevozu. Pored toga, toplo se preporučuje održavanje udaljenosti od dva metra. Možete se prošetati i provoditi vreme u parkovima i na javnim prostorima, međutim, okupljanje u grupama i dalje nije dozvoljeno.

Nepoštovanje ovih mera za rezultat će dati širenje virusa - kaže zamenica direktora: „Naravno, u svojim domovima, gde se susrećemo sa članovima porodice, ne moramo da nosimo masku osim ako neki član porodice ima simptome koji ukazuju na respiratornu infekciju, a još nije poznato šta je razlog. Takođe moramo da nosimo masku kod kuće i onda ako na sebi osećamo simptome. Ako odemo u zatvoreni prostor, gde ne možemo znati da li je neko nosioci virusa, važno je nositi masku i oprati ruke nakon što dođemo kući ili tamo gde najbliže možemo oprati ruke. Kada je u pitanju javni prevoz, veliki broj ljudi se nalazi u vozilima, tako da je važno da se pridržavamo higijenskih pravila, važno je redovno provetravati vozila."

Proteklih dana je inače javni prevoz počeo da funkcioniše u većini gradova u Srbiji, ali je njegova upotreba ograničena. U većini mesta mogu putovati samo zaposleni, u skladu sa strogim epidemiološkim propisima.
Deca se mogu vratiti u većinu vrtića od ponedeljka, ali školsko obrazovanje se i dalje odvija u onlajn formi. Otvaranje pozorišta i bioskopa još uvek nije dozvoljeno. Pored toga, prema odluci Kriznog štaba Srbije, venčanja, krštenja i rođendani mogu se održavati tek posle 15. juna.

vanredno stanje
Srbija
ukinuto
policijski čas

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Ulica Braće Radić u Subotici proglašena za kulturno dobro

Zahvaljujući učešću SVM-a u sastavu vladajuće koalicije istrajnom radu u lokalnoj samoupravi, Vlada Srbije je svojom odlukum proglasila ulicu za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu os velikog značaja – saopštio je dr Balint Pastor.