Ugrás a tartalomra

Pouzdano, udobno i brzo plaćanje pametnim uređajima

2023.01.13
15:39
2023.01.13
16:11
Forrás
Pannon RTV
Prema procena trenutno u Srbiji četvrtina građana koristi ovaj način plaćanja, ali stariji su još nepoverljivi. Pokušali smo da raščlanimo dileme o ovom pitanju.

Plaćanje gotovinom, bankovnim karticama, mobilnim i pametnim telefonima.  Ovo bi mogao da bude evolucioni niz načina plaćanja. Naše iskustvo nam govori da se svaki od ovih vidova plaćanja vezuje za određenu životnu dob korisnika. Ogromna većina mladih gotovo uopšte više i ne koristi gotov novac, plaćaju mobilnim telefonom ili „pametnim" satovima.

Studentkinja Fani Lajko godinama već plaća mobilnim telefonom.

„Nisam smatrala da je to opasnije nego da koristim bankovnu karticu. S jedne strane je i ugodnije, jer ne treba da unapred pronađem bankovnu karticu u svojoj torbi, telefon je naravno uvek pri ruci. Dakle, mnogo je jednostavnije, osim toga postoji i sistem prepoznavanja lica. Tek nakon učitavanja svog lica mogu da koristim račun."

Stariji građani nepoverljivi su prema ovom načinu plaćanja. Da li ima opravdanja za ovo nepoverenje, objašnjava Čongor Fehervari, glavni urednik internet sadržaja Panon RTV-a.

„Potrebno je da potvrdimo identitet, kroz očitavanje lica ili otiska prsta, ili treba da upišemo PIN kod, da ucrtamo određenu šemu da bi mogli da plaćamo. Zbog toga, ukoliko nam i ukradu telefon, neće moći da plaćaju sa njim, jer ne mogu da potvrde da mi kao vlasnici koristimo telefon. Zbog toga mislim da je bezbednije nego da nosimo sa sobom bankovnu karticu, jer ukoliko je neko otuđi, onda do dozvoljenog iznosa, dok nije potreban PIN kod, bilo kada može da plaća sa njom u trgovinama."

I, šta je potrebno da bi plaćali pametnim telefonom ili pametnim časovnikom? Potreban je NFC, skraćenica koja znači Near Field Communication ili bežična komunikacija na malim udaljenostima. To je tehnologija sa kojom naše telefone ili satove možemo da koristimo kao bankovne kartice.

„Kamera na mobilnom, odnosno na pametnom satu skenira QR kod, odnosno NFC treba da funkcioniše da bi telefon mogli da koristimo kao bankovnu karticu. To označava radiotalase na malim udaljenostima. To je put kako podaci za plaćanje stižu u odgovarajuću elektronsku matičnu bazu. Čovek ne mora da nosi novac sa sobom, to je komplikovano i u zemlji, a posebno u inostranstvu, na primer kod zamene novca i drugih komplikacija. Dakle, efikasno je i bezbedno" kaže Imre Zombori, ekonomista.

Procenjuje se da oko 25 odsto građana Srbije koristi mobilne telefone za plaćanje. Ovaj metod plaćanja većina je počela da koristi u vreme epidemije virusa korona. U regionu prednjači Severna Makedonija, gde 36 odsto građana plaća pametnim uređajima.

pametnim uređaji
plaćanje

Najnovije

17:44, Frissítve: 17:52

Smotra fijakera u Crepaji

Fijakerijada u Crepaji organizovana je po dvadeset osmi put. Iz čitave Srbije ljubitelji konjičkog sporta stigli su u Crepaju na Fijakerijadu i Međunarodnu smotru konja.
14:52, Frissítve: 16:25

Bezbedno na dva točka

Na centralnom trgu u Subotici danas je promovisana bezbedna vožnja biciklom, ali i popularisan biciklizam kao sport. U programu „Gledaj da te vide, vozi se biciklom“ učestvovali su i mališani iz osnovnih škola.

Najčitanije

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.