Ugrás a tartalomra

Povećanje potrošnje vode pokazuje da je leto u punom jeku

2023.08.25
15:26
2023.08.25
16:38
Forrás
Pannon RTV
Potrošnja vode je značajno porasla po toplom vremenu u Subotici i okolini, posebno u večernjim satima.

Dve fabrike vode u Subotici za sada mogu da podnesu opterećenje, ali se od domaćinstva traži da racionalno troše vodu. Problem je mnogo veći u susednim naseljima u peščanim predelima, gde bunari redovno presušuju i moraju se bušiti sve dublji bunari.

Zbog suše, većina poljoprivrednika u pesku severne Bačke prinuđena je da navodnjava svoje voćnjake i njive. U takvim slučajevima potrošnja vode se značajno povećava i gornji slojevi vode presušuju, pa se bunari moraju bušiti mnogo dublje da se dopre do vode. Prema mišljenju stručnjaka, to bi dugoročno moglo dovesti do ozbiljne nestašice vode za piće.  

Jasno je da je u peščanom području potrebna velika količina vode za navodnjavanje, bez koje se ne može proizvoditi, rekao je Robert Katona, predsednik saveta MZ Bački Vinogradi, koji je i sam poljoprivredni proizvođač. To je rezultiralo padom vodostaja izbušenih bunara u domaćinstvima a bunari su presušili. Sad je potrebno bušiti toliko duboko da se praktično sloj vode za piće koristi i za navodnjavanje.

Robert Katona, predsednik saveta MZ Bački Vinogradi: “Ovim metodama navodnjavanja praktično  trošimo vodu za piće. Već postoje nove metode kao što je navodnjavanje kap po kap ili navodnjavanje mikroprskalicama, gde se isti rezultati mogu postići sa manje vode, kao kod navodnjavanja sa prskalicama. Možda se tamo gubi najviše vode, pa ko god može, preći će na ove nove metode. Problem je samo što sistem kap po kap nije mobilan, ni mikoprskalice, pa se ne mogu premeštati sa jednog mesta na drugi.”

Prednost prskalica za zalivanje je što se može pomeriti u bilo kom trenutku i njome se može zaliti veća površina. Zbog toga većina poljoprivrednika nastavlja da koristi sistem prskalica za navodnjavanje koje koriste velike količine vode.

Subotičko JP Vodovod i kanalizacija ima dva pogona, odnosno fabrike vode, u gradu. Ova dva postrojenja mogu da isporuče u mrežu ukupno 480 litara vode za piće u sekundi, što je prema rečima direktora preduzeća više nego dovoljno.

Đerđ Šugar, direktor JP Vodovod i kanalizacija, Subotica: „Potrošači imaju dnevni ritam kada je najviša potrošnja. Veći skok je u jutarnjim satima, kada ukućani ustaju i tuširaju se pre odlaska na posao, ali najveća, dnevna maksimalna potrošnja, kada postane zaista problematično, jeste u večernjim satima, od 20 do 22 časova je velika potrošnja. Što naravno možemo da obezbedimo ali i tada obično skrećemo pažnju građanima da racionalno koriste vodu.”

Đerđ Šugar ne poziva toliko a štednju ali traži od domaćinstava da svoje aktivnosti vezane za potrošnju vode pokušavaju da raspodele tokom celog dana. Grad Subotica ima vodovodnu mrežu dugu oko 600 kilometara, a za transport vode da bi se voda za piće isporučila pod pravim pritiskom, neophodan je koordiniran rad dve fabrike vode: „Većina mreže izgrađena 60-ih i 70-ih godina. Moramo paziti da ovu vodu ne prenosimo prevelikim pritiskom i ne oštetimo mrežu, jer onda vodu uzalud transportujemo, ako dođe do pucanja cevi onda opet potrošač najviše oseća kada dođe do zastoja u vodosnabdevanju.”

Zbog toga bi bilo važno da se povećana potrošnja vode za piće tokom leta ravnomerno rasporedi tokom celog dana, dodao je direktor vodovoda.

voda
Đerđ Šugar
JKP Vodovod i kanalizacija

Najnovije

17:03, Frissítve: 18:20

Posećeni programi na Paliću

Više hiljada ljudi izašlo je i 2. maja na Palić, iako zbog oblačnog vremena nije bila gužva kao prethodnog dana kada se na obali jezera okupilo gotovo 40 hiljada posetilaca.

Najčitanije

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.