Ugrás a tartalomra

Prase za Novu godinu donosi sreću, ako uspemo da ga kupimo

2022.12.27
13:28
2022.12.27
16:27
Forrás
Pannon RTV
Božić samo što je prošao, a već je na pragu novi praznik. Uobičajeno je da se na novogodišnju trpezu pre svega stavlja praseće pečenje, pasulj i sočivo.

Doček Nove Godine ubrzano se približava, a da li smo možda već zakasnili za nabavku? Uskoro ćemo saznati i to da ukoliko želimo da za Novu Godinu poslužimo tradicionalna jela, koliko duboko treba da zavučemo ruku u džep? Istražili smo ovu temu.

Za poslednji dan stare godine i za 1. januar nove godine vezuje se veliki broj običaja i verovanja. Na trpezu se postavlja pečena prasetina jer se veruje da prase ugura sreću u kuću. Međutim, cena prasećeg mesa je porasla,  ali se iz dana u dan sve više kupuje. Ima i onih koji se odlučuju za naručivanje unapred – kažu prodavci. Kilogram prasećeg mesa u jednoj mesari je koštalo 800 dinara, a urolano se prodavalo po ceni od 1.200 dinara. Za pečeno i isečeno praseće meso treba platiti 1.400 dinara, ukoliko se uzima samo kilogram.

„Oseća se da su skočile cene, ali ipak dolaze. Postoji poverenje u nas. Dolaze, kupuju, manje, ali se svako pruža dokle mu pokrivač dozvoli. Počevši i od sebe. Trudimo se. Spustili smo cene, držim ih tako mesec dana zato da na svakom stolu bude mesa" kaže Kristina Balint, mesarka.

Dobro je jesti i sočivo, koje svojim oblikom nalikuje sitnom kovanom novcu, jer postoji verovanje da donosi sreću i bogatstvo. Ko ga ne voli, umesto toga može da se posluži pasuljem. Cene su različite, u zavisnosti od veličine zrna i vrste.

„Pola kilograma je 180 dinara, a sitniji je 140 dinara. Pasulj šolet, koji može biti beo ili smeđ, je 350 dinara za pola kilograma. Kilogram sočiva je 400 dinara. Kupuje se za praznik, ali i inače, zavisi od toga kakav obrok će biti kod kuće" kaže Ištvan Jo, prodavac.

Kao što se može videti i čuti, već je krenula kupovna groznica za nabavku novogodišnjih namirnica. Uveliku se već naručuje hrana, a neprestana je i kupovina osnovnih namirnica i svega što je potrebno. Ali! Uvek ima jedno ali. Ukoliko ne želimo da nabavku ostavimo za poslednji trenutak, i ne želimo da čekamo u dugim redovima, a ne želimo ni da se dogodi da neki obrok izostane sa novogodišnje trpeze jer nismo imali namirnice, onda je potrebno sve kupiti na vreme.

Inače, jedno strukovno udruženje poslednjih dana je pozvalo je  građane Srbije da ne kupuju osnovne životne namirnice, posebno meso za novogodišnje praznike. Kako je „Sloga" udruženje istaklo: ljudi na ovaj način mogu da protestuju protiv, po njihovom mišljenju, nekontrolisanog skoka cena.

Na subotičkoj pijaci uverili smo se da sa približavanjem praznika, građani skupe dovoljno novca za obilnu i ukusnu hranu, a kupuju meso čak i onda kada se značajno poskupelo.

nova godina
prasetina
mesara

Slične vesti

Najnovije

15:27, Frissítve: 16:10

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.