Ugrás a tartalomra

Prazni apartmani, prekid putničkog saobraćaja, zatvorene turističke atrakcije

2020.05.01
21:25
2020.05.01
21:34
Forrás
Pannon RTV
Koronavirus je među ekonomskim sektorima najveći šamar dao turizmu.

Zaposleni u sektoru moraju računati sa ogromnim poteškoćama, bilo da su turistička agencija, apartman ili hotel. Prema opštem mišljenju, turizam ove godine može samo delimičmno da oživi i većina zemalja ove godine podstiče svoje građane da koriste domaće aranžmane.

Kako se leto približava, redovni putnici sve češće postavljaju pitanje da li će se sunčati na obali mora. Odgovor na ovo pitanje je složen, međutim sigurno je da stručnjaci preporučuju da ove godine građani idu samo na domaća putovanja. Postoje ideje, kako da se sprovedu odmori u inostranstvu, kao što je pružanje transportnih koridora do obale ili prikaz potvrde o negativnom testu na koronavirus, ali većina zemalja ove godine ne preporučuje putovanje u inostranstvo.

Rasim Ljajić, ministar turizma Srbije: “Postoji milion razloga, stoga toplo preporučujem građanima da razmisle o tome da ove godine provedu odmor ili deo odmora u zemlji.”

U Nemačkoj, Mađarskoj i Srbiji pozivaju pažnju građana na lepote domaćih turističkih mogućnosti. Vlada Srbije je do kraja februara podelila 160 hiljada vaučera za odmor i u roku od nekoliko dana će podeliti još 400 hiljada, koje građani mogu iskoristiti u srpskim turističkim destinacijama. Pravo na ove vaučere imaju penzioneri i građani sa primanjima manjim od 60.000 dinara.

Većina smeštaja u Srbiji se inače suočava sa dugogodišnjim teškoćama. U okrugu Zlatibora broj posetilaca je značajno opao u poslednjem periodu. Međutim, planinska mesta donekle imaju neku ekonomsku prednost u poređenju sa ostalim smeštajem. Vladimir Živanović, direktor Turističke organizacije Zlatibor: “Imali smo sreće da se zimska sezona završila i bila je uspešna, bilo ih je mnogo na Zlatiboru. Ovaj period se razvio ovako, jednostavno takav je virus. Trenutno nemamo goste na Zlatiboru.”

Tokom leta aktuelne su i grupne posete većim gradovima u zemlji. Novi Sad i dalje veruje da se sezona može spasiti vansezonom. Biljana Marčeta, vlasnica turističke agencije u Novom Sadu: “Oni koji bi dolazili kod nas, još nisu otkazivali aranžmane za avgust, septembar i oktobar. Računamo na njih. Ako oni ne dođu, ne znam kako ćemo izvući sezonu.”

Krajem prošle godine govorilo se da se broj noćenja gostiju u Subotici i okolini povećava, međutim trenutna situacija je neizvesna. Eržebet Žigmond, vlasnica pansiona na Paliću: “Situacija je takva da su mnogi otkazali. Ljudi će razmisliti da li će ići u inostranstvo ili ne, a mi se nadamo da oni koji ne budu išli u instranstvo, dođu na Palić. Svi koji se bavimo ovim poslom se nadamo tome.”

Većina pružalaca smeštaja i turistički stručnjaci se slažu u tome da ovogodišnja sezona predstavlja ozbiljan izazov za sektor. Putnici koji su platili putovanje u inostranstvo pre 15. marta, ali je put propao zbog epidemije, imaju mogućnost da ga u dogovoru sa turističkim agencijama zamene za drugi termin. Novo putovanje treba da se realizuje najkasnije do 31. decembra 2021. godine. Ako se ni to putovanje ne sprovede do datog roka, građani mogu tražiti povraćaj troškova do 15. januara 2022. godine.

turizam
Rasim Ljajić

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.